DHC - DREAMHACKERS CROATIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DHC - DREAMHACKERS CROATIA

Croatian DreamHackers Community: art of controlled dreaming, awareness and individuation through the dreams.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Teme s ruskog foruma (dreamhackers.org)

Go down 
Autor/icaPoruka
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Teme s ruskog foruma (dreamhackers.org) Empty
PostajNaslov: Teme s ruskog foruma (dreamhackers.org)   Teme s ruskog foruma (dreamhackers.org) Emptysri 6 vel 2008 - 3:03

MULS - TEHNIKA ZA INDUCIRANJE LUCIDNIH SNOVA

Prije 10 godina u svojoj sam disertaciji razradio efektivnu metodu lucidnog sanjanja. Prije nego što sam počeo sa svojim vježbama doživljavao sam u prosjeku jedan lucidan san na mjesec. Uz pomoć autosugestije kojom sam se služio tokom prvih 16 mjeseci (tehnika objašnjena niže) došao sam do rezultata od 5 do 13 lucidnih snova na mjesec (13 lucidnih snova sam imao u mjesecu kada sam provodio svoje prvo laboratorijsko istraživanje te pojave, što još jednom ilustrira važnost motivacije).
U to doba nisam imao pojima kako točno treba provoditi autosugestiju. Sve što sam znao je da prije sna treba sebi govoriti „noćas ću imati lucidan san“ , no nisam znao kako to ostvariti.
To je značilo da sam malo što mogao napraviti za realizaciju svoje namjere. Bez shvaćanja prirode samog procesa imao sam malo šansi naučiti izazvati ga svojevoljno. Međutim, postepeno sam stao primjećivati jedan psihološki faktor koji se podudara sa lucidnim snovima – imati namjeru pred snom da ne zaboravš činjenicu da spavaš. Kada sam shvatio kako trebam postupati postalo mi se mnogo lakše koncentrirati. Razjašnjavanje toga cilja ubrzo je dovelo do većeg broja lucidnih snova na mjesec. Daljnja praksa je dovela do osmišljavanja metode kojom sam mogao lako izazvati lucidne snove. Uz pomoć te metode uspio sam izazvati po četiri lucidna sna na noć i do 26 na mjesec. Sada mogu izazvati lucidan san bilo koju noć – time sam došao do svog cilja da pokažem kako je tu pojavu moguće svojevoljno izazvati.
Za one koji su htjeli naučiti moju tehniku, sada također mogu posjećivati svijet lucidnih snova praktički kada god žele. No, kako naučiti ne zaboraviti što treba raditi u snu?
Zabavimo se prvo jednostavnijim pitanjem - kako se tome naučiti u svakodnevnom životu?
Obično se podsjećamo na to što trebamo napraviti uz pomoć nekih vanjskih sredstava (telefonski adresar, konac oko palca, podsjetnik pokraj vrata itd.)
No, kako da zapamtimo svoje namjere (sjećanje na buduće) bez vanjskih podsjetnika?
Ovdje važnu ulogu igra motivacija. Ono što doista želite napraviti nećete zaboraviti. Postavivši pred sobom cilj da ne zaboravite napraviti nešto, vi ste postavili taj cilj usporedno sa svojim tekućim poslovima i samim time aktivirali u mozgu sistem traženja cilja koji će u nekoj mjeri ostati aktivan, sve dok vi taj cilj ne dostignete.
Ukoliko vaš cilj ima veliko značenje za vas, sistem će ostati visoko aktivan, i vi ćete neprestano provjeravati da li je nastupilo vrijeme za ostvarenje zadanog cilja, dok ono doista ne nastupi.
Do toga nikada ne dolazi potpuno nesvjesno. Jedan, više tipičan primje,r je kada na primjer planirate kupiti čavle na svojem sljedećem pohodu u robnu kuću. Ukoliko to nije vrlo važno da zaslužuje veliku pažnju, vi idući u trgovinu zaboravljate svoju namjeru. Sjetit ćete je se tek kad u trgovini slučajno zamjetite kutiju s čavlima ili barem čekić koji nas asocira na njih.
Taj primjer otkriva još jedan važan faktor koji nam pomaže da se sjetimo što trebamo napraviti - asocijacija.
Vjerojatnost uspjeha u situaciji kada treba zapamtiti što treba raditi može se povećati uz pomoć velike usmjerenosti na to da se sjetimo i lovljenja asocijativnih veza među time čega se želimo sjetiti i okolnostima u kojima to trebamo napraviti. Te asocijacije se višekratno pojačavaju ukoliko se oslanjamo na sjećanje (mnemonika) kako radimo to što smo zamislili. Na taj način, povezavši lucidne snove s problemom „sjećanja na budućnost“, razvio sam tehniku koja nam pomaže da se sjetimo svoje namjere, tj. da postanemo svjesni sanjanja: mnemomičko ulaženje u lucidne snove (MULS). Razradio sam je specjalno za tu knjigu uz pomoć iskustva, kako osobnog, tako i onog prikupljenog tijekom obučavanja stotina drugih ljudi. No, prvo obratite pažnju na preliminarne zahtjeve, objašnjene dolje.

Preliminarni zahtjevi MULS-a:
Kako bi uspješno inducirali lucidne snove uz pomoć MULS-a treba znati raditi neke specifične stvari. Kao prvo, teško će vam uspijeti sjetiti se nečega u snu ukoliko se ne možete uvijek sjetiti svojih namjera u budnom stanju. Zato prije nego što počnete primjenjivati MULS uvjerite sebe da doista možete zapamtiti što sve morate napraviti u budnom stanju. Ukoliko su vam kao i većini ljudi potrebni vanjski podsjetnici neophodno vam je, koristeći samo svoje umne sposobnosti, uvježbavati se u pamćenju svojih namjera. Niže se navodi vježba koja će vas tome naučiti.


TRENING BUDUĆEG SJEĆANJA

  1. Upoznajte se sa svojom svakodnevnim ciljevima. Tu vježbu treba raditi tijekom jednog tjedna. Niže se navode po četiri cilja za svaki dan u tjednu. Kada se ujutro probudite čitajte samo ciljeve za taj dan (nemojte ih čitati prije prije toga, npr. dan prije). Zapamtite ih.
  2. Tijekom dana fiksirajte raspored ciljeva. Vaš cilj – označiti postepeno pojavljivanje svakog cilja i u tom trenutku provjeriti stanje upitom: „Spavam li?“. Na taj način, ukoliko je vaš cilj na primjer: ja čujem lavež psa, odmah nakon što čujete lavež psa zabilježite to i provjerite stanje „Spavam li?“. Zabilježite događaj odmah nakon što je došlo do njega.
  3. Zapisujte koliko ciljeva ste ostvarili. Na kraju dana zapišite koliko ste od četiri cilja uspijeli ostvariti (možete ostaviti mjesta u dnevniku snova i bilježiti tamo svoje uspjehe). Ukoliko tijekom dana propustite prvo pojavljivanje jednog od ciljeva to zanči da ga niste uspjeli ostvariti, čak ni ako ste ga primjetili kasnije. Ukoliko ste uvjereni kako neki od događaja / ciljeva se uopće nisu pojavili tijekom dana zabilježite to u svojem dnevniku snova.
  4. Vježbajte to u krajnjoj mjeri barem jedan tjedan. Vježbajte ovu vježbu sve dok ne prođete sve niže navedene ciljeve. Ukolko na kraju tjedna još uvijek propuštate većinu njih vježbajte sve dok ne uspijete ostvariti gotovo sve. Sastavite svoj vlastiti spisak ciljeva, zapisujte postotak pogodaka i promartajte kako se razvija vaše pamćenje.


DOGAĐAJI – CILJEVI

    PONEDJELJAK:

  • nešto pišem
  • osjećam bol
  • čujem kako netko izgovara moje ime
  • pijem nešto

    UTORAK:

  • vidim svjetlo na semaforu
  • slušam glazbu
  • bacam nešto u smeće
  • čujem smijeh

    SRIJEDA:

  • uključujem tv ili radio
  • vidim povrće
  • vidim crveni automobil
  • brojim novce

    ČETVRTAK:

  • čitam nešto osim ovog spiska
  • provjeravam koliko je sati
  • primjećujem da maštam
  • čujem zvonjavu telefona

    PETAK:

  • otvaram vrata
  • vidim pticu
  • odem na wc
  • vidim zvjezde

    SUBOTA:

  • stavljam ključ u bravu
  • vidim reklamu
  • jedem nešto poslije doručka
  • vidim bicikl


TEHNIKA MULS:

  1. Stvorite namjeru da zapamtite san. Neposredno prije sna potrudite se uspostaviti u sebi mehanizam da se budite i prisjećate sna poslije svakog perioda sna tokom noći (ili posije prvog perioda prije zore, ili poslije 6 sati ujutro, ili kada vama to odgovara).
  2. Sjetite se svog sna. Probudite se, nebitno u koje vrijeme i pokušajte se što detaljnije sjetiti što ste vidjeli. Ukoliko vas vuče natrag u san, s nečim se razbudite.
  3. Usredotočite se na svoje namjere. Dok ponovo ulazite u san skoncentrirajte se na svoju namjeru : „ne zaboraviti da u snu postajem svjestan da spavam“. Recite sebi : „hoću se sjećati da spavam nakon što zaspim“. Potrudite se doista osjetiti, proživjeti tu namjeru. Usredotočite se samo na nju. Izbacite iz misli sve osim svoje namjere da se sjećate.
  4. Predstavite sebi kako ste svjesni da sanjate. Istovremeno zamislite kao da ste ponovo u tom snu iz kojeg ste se netom pribudili, no sada shvaćate da spavate. Nakon što pronađete obilježja sna recite sebi : „ja spavam“ i nastavite maštati. Možete, na primjer, zamisliti kako ste poželjeli letjeti nakon što ste shvatili da spavate. U tom slučaju vizualizirajte si kako se podižete od zemlje i letite.
  5. Ponovite. Možete zaspati samo ako ste stvorili čvrst mehanizam, a za to ponavljajte točke 3 i 4. Ukoliko vam se pred snom pojavljuju neke nevezane misli, kako biste se oslobodili svega osim vaše namjere, ponovite proceduru još jednom.


KOMENTAR:
Ukoliko sve prođe uspješno, zaspite i osjetite sebe u snu i tada, sukladno sa svojim mehanizmom, napravite zaključak da sanjate. Nemojte se uznemiravati ako usnivanje prema toj tehnici uzima mnogo vremena: što duže budete u budnom stanju to je veća vjerojatnost da ćete postati svjesni da sanjate nakon što zaspite. To je povezano sa veliki brojem ponavljanja procedura MULS, kada dugo ne uspijevate zaspati. Osim toga, budno stanje aktivira vaš mozak što olakšava postizanje svjesnosti u snu. Ukoliko spavate vrlo čvrsto, nakon što ste se sjetili sna, trebate na 10-15 min ustati i raditi nešto što zahtijeva jasno razmišljanje. Uključite svjetlo i čitajte knjigu. Ustanite iz kreveta i otiđite u drugu sobu. Najbolje je zapisati svoj san i iznova ga pročitati primjećujući sva njegova obilježja. To će vas pripremiti za MULS vizualizaciju. Mnogi uspijevaju već poslije jedne ili dvije noći posvećenih MULS – u dok kod drugih za to treba više vremena. Uz pomoć daljnjeg prakticiranja MULS-a se moguće usavršiti u lucidnom sanjanju. Mnogi od naših sanjača su na taj način postali sposobni doživljavati po nekoliko lucidnih snova u jednoj noći.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
 
Teme s ruskog foruma (dreamhackers.org)
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
DHC - DREAMHACKERS CROATIA :: DREAMHACKING INFO :: MATERIJALI HAKERA SNOVA (prijevodi)-
Forum(o)Bir: