DHC - DREAMHACKERS CROATIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DHC - DREAMHACKERS CROATIA

Croatian DreamHackers Community: art of controlled dreaming, awareness and individuation through the dreams.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Arhetipski elementi

Go down 
Autor/icaPoruka
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Arhetipski elementi Empty
PostajNaslov: Arhetipski elementi   Arhetipski elementi Emptypet 15 vel 2008 - 14:34

Ova tema vezana je uz sve ono što bi se moglo okarakterizirati kao arhetipski element unutar snova ili "struktura iza sna". Ono što se vidi (osjeća) po tom pitanju za sada mogu opisati kao strukture koje:

  • je teško mapirati, vizualno predočiti ili objasniti (apstrakcija), jer izmiču racionalnom objašnjenju, a ipak se osjećaju kao prisutne,
  • posjeduju "univerzalnost" ili sveprožimajući kontinuitet (poput globalnih varijabli),
  • "kalup", "koncept", "matrica", "obrazac", "forma", "klasa" su pojmovi kojima bi se mogla opisati takva struktura ili pojavnost,
  • percipiraju se uglavnom svjesnošću ili osjećajem (predosjećajem), budući da je riječ o direktno nemanifestiranom obliku,
  • imaju svojstvo stvaranja instanci ili kreiranja objekata snova (sfera) koji su njena manifestacija u polju sanjanja. (uzima stvari i simbole iz naše okoline ili sjećanja i manifestira se kroz njih)
  • imaju svojstvo determiniranja: ograničavanje, rutina, stav, životni stil, uvjerenje... sve to spada u domenu determiniranja,
  • pokazuju vrlo jako svojstvo prijanjanja i ovisnosti o njima, što ovisi o volji, namjeri, svijesti i unutrašnjoj želji sanjača,
  • moguće ih je "zaobići" nekom vrstom "odricanja" koje može izazvati emocionalne odzive ili krize, koji su reakcija na odvajanje i nikako ne predstavljaju našu istinsku volju ili namjeru...

Gornji opisi samo su smjernice za daljnje istraživanje, nikako ne pravila ili definicija. Do njih sam došao temeljem serije sfera u jednom snu u kojem je konstanta bio jedino taj "osjećaj prisustva" tog Koncepta ili strukture (opisano u slijedećem postu)...


Zadnja promjena: Gordan; sri 20 vel 2008 - 2:45; ukupno mijenjano 2 put/a.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Arhetipski elementi Empty
PostajNaslov: "ŠKOLJKA"   Arhetipski elementi Emptypet 15 vel 2008 - 14:39

ARHETIPSKA STRUKTURA "ŠKOLJKA"

Smatram da sam se danas sreo u snu s nečim što bih mogao okarakterizirati kao arhetipsku strukturu - obrazac, kalup ili "klasu objekta sna" (govoreći u žargonu objektnog programiranja). Ono na čemu temeljim gornju izjevu, je osjećaj stvarnosti prožimanja te strukture, ne samo unutar sna, već i jave. Slijedeće karakteristike s kojima bih mogao opisati, što je to arhetipska struktura sna, su prožimanje, osjećaj, apstrakcija i kontinuitet prisutnosti, iako se cijelo vrijeme izmjenjuju sfere unutar sanjanja.

Dakle, san je bio vrlo apstraktan, cijelo vrijeme imao sam osjećaj prisustva neke nevidljive strukture, sistema obrazaca, matrice koja utječe na sve ljude koji ju prihvaćaju, tj. koji su uključeni u nju svojom voljom. San mi objašnjava tu pojavnost pojmom o "Školjka" - to je nekakva arhetipska struktura u društvu, prostoru, poput tajne institucije koja nije skrivena, već je njeno prisustvo to koje prikriva bit, međutim iako neuhvatljiva, može se osjetiti i prepoznati. Ona je nešto kao sustav pravila ponašanja, obrazaca, navika, "stilova života" ljudskog krda ili tako nešto. Osjeća se kao tajni koncept ili "mentalni labirint" u kojem se postiže prosperitet u društvu i karijeri, međutim od ljudskog bića stvara "ulogu" a ne "biće", oduzimajući mu svijest ili bit postojanja.
"Školjku" je teško "locirati" ili prikazati (opisati), budući je bezoblična, u snu postoji više kao arhetipski osjećaj, "školjka" koja nas prožima i obuhvaća zahvaljujući našoj anomaliji egocentrizma, pohlepe i egoističnosti, naše želje nas čine ovisnima o "Školjki". To je ono što stvara od ljudi "humanoide". Teško joj se oduprijeti, jer osjećaj odvojenosti ili "zaobilaženja sudbine" izaziva melankoliju i čežnju za unutarnjim "uspjehom u društvu". U ovom snu to mi je bilo predstavljeno okruženjem u kojem su bili moji prijatelji "zaraženi" konceptom "Školjke" - ljušture ili forme. U svakom slučaju, svi opisi "Školjke" samo su opisi njene manifestacije u snu, dok se ona kao arhetipski koncept izmiče racionalnom dohvatu verbalnog objašnjenja. Međutim, osjećaj njenog prisustva je nepogrešiv, čak i u realnosti.

SAN:
Nalazim se na zabavi u nekim dvoranama na istoku grada, gdje se nalazi puno ljudi uključujući i mojeg oca. Držim PPC i pregledavam filmove koje sam danas snimio na događanju. Cijelo vrijeme imam osjećaj tog Koncepta (kojeg mi san opisuje imenom "Školjka"). Preklapaju mi se cijelo vrijeme sfere, ovisno o unutrašnjem osjećaju i dijalogu. Npr. kad san govori o "Školjki" kao ljušturi imam osjećaj forme "poklopca" koja prikriva, poput plašta, pravo stanje stvari: prekriva zgradu neke institucije čineći ju tajnom, a ono što je vidljivo na van je upravo taj oblik "Školjke - poklopca", fasade stvari... Na kraju, pokušavam pronaći prijatelja (budući da sam u masi vidio njegovog brata) koji se s autom vraća u kvart. Nastojim ga pozvati preko mobitela, ali ne mogu pronaći njegovo ime u adresaru PPC-a. Prisjećam se različitih scena iz sna koje su se dešavale. Gledam ljude oko sebe koji su pod utjecajem koncepta "Školjke": pomodne manekenke kao polugole plesačice u ringu, podivljali navijači s bakljama, neki moji poznanici prepoznati kao mladi "zadojeni" manageri - karijeristi, "glumci" i foleri svih vrsta. Sve je glasno, pretrpano i puno multimedije: različitih spravica-proizvoda moderne tehnologije za "krađu" i gubljenje pažnje na nebitno. Ja ipak ne pripadam "Školjki", niti sam pozicioniran u njoj, zbog toga osjećam neku potištenost što sam zakinut za sve te površne životne stvari, više kao čežnja ili melankolija, zbog mojeg odricanja od uspjeha u njihovom "konceptu" života, koji je u biti život prožet lažnim pravilima, normama i konceptom "Školjke". To je život "tihog ropstva". Ipak, ne mogu to prihvatiti, pa čak i po cijenu potpune društvene marginalizacije. Ostajem svoj do kraja sna i budim se pod jakim dojmom "Školjke"...


Zadnja promjena: Gordan; sri 20 vel 2008 - 2:49; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
 
Arhetipski elementi
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
DHC - DREAMHACKERS CROATIA :: DHC PRAKSA :: ISTRAŽIVANJE POLJA SNOVA-
Forum(o)Bir: