DHC - DREAMHACKERS CROATIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DHC - DREAMHACKERS CROATIA

Croatian DreamHackers Community: art of controlled dreaming, awareness and individuation through the dreams.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja

Go down 
3 posters
Autor/icaPoruka
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptyned 19 tra 2009 - 16:14

UVOD:
Sfera sanjanja je percepcijski mjehur u kojemu se odvija predstava sna. Mada smo naučili linearno gledati na svijet oko sebe (beskonačan prostor koji se širi na sve strane), uistinu i u budnom stanju mi se krećemo u percepcijskim sferama, tj. percipiramo samo bližu okolinu u kojoj se dešava ono što trenutno podrazumjevamo pod pojmom "moj život". Tako tokom dana kad ne spavamo, također se krećemo sferama kao i u snu, minijaturnim osobnim svjetovima koji podsjećaju na prostor kazališne predstave, pa naš "dnevni san" občno poprima strukturu: kuća-haustor-ulica-autobus-ulica-hodnik firme-kancelarija-hodnik-restoran-...-kuća-krevet. U biti vrlo malo ljudi ima bogat sferni prostor koji nema rutinske lance.
Snovi su po tom pitanju čak i bogatiji, uglavnom zbog slobode prijelaza iz sfere u sferu, tzv. tranzita, koji je uglavnom asocijativnog tipa. Npr: u snu br.1 razgovaramo s nekom osobom i zagledamo se u njegov lančić, koji nas asocira na nekog zlatara kojeg smo upoznali, te nas odvodi u san br.2, tj. novu sferu sanjanja, gdje se npr. nalazite u zlatarni i razgovarate s brkatim zlatarom, pronicljivog pogleda i u razgovoru s njim skužite da je riječ o Gurdjijevu... i tad se nađete u ruskoj tajgi okruženi šumom itd...
U stvarnom svijetu, promjena sfera je puno ograničenija (ukoliko se determiniramo samo na fizičku komponentu), a ukoliko dodamo još osjetilno-osjećajnu komponentu ili mentalnu, stvari se počinju preklapati, npr. hodate ulicom i neka gospođa vas podsjeti na Madonu i vi se translatirate mentalno u USA i razmišljate o Madoni dok automatski i nesvjesno šećete dalje ulicom... vi ste u biti promijenili sferu, tj, ne hodate svjesno ulicom, već ste mentalno u USA s Madonom, a fizički na cesti. Uvijek ste u onoj sferi gdje vam je većina pažnje, stoga niste na ulici već u Americi, dakle, odsutni ste od svoje realnosti, kako ja to volim reći "mentalno orgijate" ili "niste na zemlji". Ista stvar je kad ste na moru i trebali bi uživati u valovima, ali vi razgovarate na mobitel i tipkate neki "važan posao" na laptop. Vi uopće niste na moru, već u sferi posla, tamo odakle ste pobjegli. Riječ je u distribuciji ili raspršenju pažnje, koje nikako nije niti mudro niti zdravo, ukoliko težite cjelovitom biću. Nažalost, moderna civilizacija je jako zatrovana takvim površnim bivstvovnjem, odsutnošću pažnje, plitkim osjećajuma i površnim djelovanjem. Nije teško naići na ljude kojima se sve odvija u mentalnom akvariju kojeg nose na ramenima, dok u stvarnosti vegetiraju kao gljive...
U snovima je (koliko bar ja imam uvid) stanje puno čišće: gotovo je nemoguće biti u dva sna istovremeno, iako sam primjetio da je moguća jedna vrst preklapanja snova, što bi rekli informatičati "multitaskinga" gdje ste vi kao promatrač, a pred vama se odvijaju dvije predstave istovremeno i sl. Upravo zato, netrenirani um se teško kreće snovima, jer ga vlastite ideje i mehanizmi asocijacija o kojima je ovisan u dnevnom životu, bacaju iz sfere u sferu ovisno o tome koliko se mogu kontrolirati. Izričito tvrdim, da se metodama psihičkih vježbi joge stvar stavlja pod kontrolu, u ovisnosti koliko ste ovladali pratyaharom i dharanom...
Loša koordiniranost i kontrola u kretanju snovima, pogotovo je vidljiva u lucidnim snovima, gdje (htjeli mi to priznati ili ne) na kraju uvijek san vodi glavnu riječ, a ne naša volja. Naravno, ta "kontrola" samo ne naslijeđena iz naših dnevnih obrazaca ponašanja i odsutnosti, ukoliko sama šablona, tj. njen koncept nije utisnut duboko u podsvjesnu matricu kompleksa ili možda čak arhetipova... Zato, lucidan sanjač vježbom, kao i DHacker postiže određenu kontrolu nad unutrašnjim prostorom, koja se preslikava u dnevni život na neki latentni i neopisivi način. U svakom slučaju, počinjete osjećati tuđe obrasce po kojima se ljudi ponašaju kao da im "čitate auru" na prvi pogled, te možete predvidjeti njihove daljnje putanje gdje će završiti takvim načinom ponašanja, budući da nisu niti svjesni koliko su uvjetovani ili "programirani"...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptyned 19 tra 2009 - 16:34

ZADATAK:
Razvijanje lucidnosti u snu nema neke svrhe ukoliko si ne date neki zadatak koji opravdava vašu namjeru, tj. težnje. Cilj mojih trenutnih lucidnosti je istražiti sferu sanjanja i tu sam si zadao dvije zadaće:

  1. ŠTO DUŽE ODRŽATI SVIJEST UNUTAR SFERE ILI VIŠE NJIH
  2. ISTRAŽITI GDJE SU GRANICE SFERE


DH tvrde da je teško doći do granica sfere, tj. da će nas nešto spriječiti u tome (naše vlastito konceptualno ograničenje), da ćemo prijeći u drugi san (sferu) ili se probuditi. Danas sam potvrdio tu činjenicu, jer sam u dva sna postigao lucidnost.
U prvom sam bio svjestan da sanjam i nakon što sam se smirio i stabilizirao krajolik, krenuo sam lagano u jednom smjeru s ciljem da vidim dokle seže "zečija rupa", tj. gdje su granice predstave kou sanjam. Ono što se ubrzo desilo bilo je to da mi je san odmah servirao dvije prepreke (trošnu rupu kroz koju sam se trebao provući i bager-gusjeničar koji je na izlazu rupe divljački kopao zemlju). Gotovo neizvediv zadatak i dok sam se borio s tim da prevladam prepreku, san je počeo kopniti i nestao je. Ono pto je tu bitno je to da iako smo svjesni u snu (lucidan san), svijest o mehanizmima sanjanja ipak još uvijek nisu u dosezima svijesti (iako znam da je sve to san, ipak me strah proći kroz prolaz da se ne uruši ili da me bager ne poklopi). Dakle, očito sam treba "skupiti hrabrost" i nadvladati to konceptualno ograničenje da je riječ samo o mojem unutrašnjem filmu, tj. iluziji sna, međutim, kad si unutra, teško je to sve povjerovati, iako si svjestan... da nije tako, horror filmovi i cijela filmska industrija bi propali, jer se nitko nebi uživio u film ili bi gledao horror film i nikad nebi osjetio neizvjesnost ili strah... isto je i sa snovima.
U drugom lucidnom snu, sanjanom sat-dva kasnije, nalazim se u poznatoj ulici bliže centru grada i nakon što sam "stabilizirao okolinu" fokusirajući se i opuštajući se od ushita, krećem prema sjeveru, ali ovaj put da vidim da li se ta sfera doista nastavlja na jednu drugu koju sam sanjao prije dva-tri mjeseca. Iduć tako u jednom smjeru, dolazim do dijela na kojem otkrivam neke nove elemetne koji bi u jednom dijelu povezivali te dvije sfere, ali u želji da nastavim dalje, san se rasplinjuje i zamjenjuje ga čista bjelina, kao i u prethodnom snu...
Moja je namjera nastaviti istraživati mikrosvijet sfera sna, uključujući zakonitosti, granice, tranzite i stanje nakon isčeznuća sna. Ukoliko netko ide istim putem, neka svoja iskustva i uvide napiše...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
antonio




Broj postova : 12
Age : 39
Location : rijeka
Registration date : 30.12.2009

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptysri 30 pro 2009 - 22:58

I ja sam si zadao zadatak da istrazujem granice sfera ili da pokusan proci iz jedne sferu u drugu.Imao sam dva sna, gdje mislim da sam dosao do granice sfere. U prvom snu sam shvatio da sanjam,otisao do prozora i skocio u parki.nakon sto sam dosao do polovice parka, cijela slika sna mi se zamaglila,nabrzinu sam se vratio unazad i sfera je opet izgledala kao prije.Poslje sam otiso nekih 5m.uljevo i izgubio svijest. U drugom snu sam takoder shvatio da sanjam,doso do prozora i poletio, odmah mi se slika pocela crniti nakon cega sam se odmah vratio u sobu i sve se onda vratilo u normalu.Cini mi se kao da imam neku granicu do koje mogu ici, a ako je prodem me san izbaci.Zanima me dali je netko imo takvih ili slicnih iskustva u lucidnim snovima
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptyčet 31 pro 2009 - 2:07

Kao prvo, dobro došao Antonio!

Ja sam vršio pokuse u lucidnostima pokušavajući ići ravno kroz sferu bez obzira što se sve našlo ispred mene. Nisam baš imao uspjeha u tome. Uvijek bi postojala ometanja koja su progresivno rasla izazivajući paniku. Npr. u snu su mi se rušili mostovi iznad glave ispod kojih bi prolazio, napadali me bageri i sl. Drugi slučaj je taj da se san promijenio ili isčeznuo.
Potrebna je relativno dobra kontrola svijesti u snu da bi se "izdržala" sva ometanja u želji da se probije sfera. Za sada nisam imao taj slučaj da sam "probio" sferu, iako sam po ruskim forumima naišao na podatak da je to nekome uspjelo i da mu nije baš bio neki doživljaj...
Pokušaj za početak vježbati što ćešću pojavu lucidnosti i njeno održavanje, tj. stabilizaciju u snu. Zatim možeš obratiti pažnju na tranzite, tj. prijelaze iz sfere u sferu, ako ne, onda bar misliti o njima da ih počneš zapažati.
Svakako lucidnost iskoristi za što bolje mapiranje i izradu vlastite mape. Npr, pokušaj istraživati sferu s ciljem da vidiš na koju drugu već poznatu sferu se spaja i sl.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Maya




Broj postova : 22
Registration date : 25.03.2008

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptyčet 31 pro 2009 - 17:21

antonio je napisao/la:
I ja sam si zadao zadatak da istrazujem granice sfera ili da pokusan proci iz jedne sferu u drugu.Imao sam dva sna, gdje mislim da sam dosao do granice sfere. U prvom snu sam shvatio da sanjam,otisao do prozora i skocio u parki.nakon sto sam dosao do polovice parka, cijela slika sna mi se zamaglila,nabrzinu sam se vratio unazad i sfera je opet izgledala kao prije.Poslje sam otiso nekih 5m.uljevo i izgubio svijest. U drugom snu sam takoder shvatio da sanjam,doso do prozora i poletio, odmah mi se slika pocela crniti nakon cega sam se odmah vratio u sobu i sve se onda vratilo u normalu.Cini mi se kao da imam neku granicu do koje mogu ici, a ako je prodem me san izbaci.Zanima me dali je netko imo takvih ili slicnih iskustva u lucidnim snovima

Pozdrav i dobrodošao Antonio:-)!

Nisam shvatio jeli se ovdje radi o dva sna u jednoj noći ili dvi? Rolling Eyes

Imao sam slična iskustva. Prolazio sam mjehure na sve strane: prema gore, dole i okolokolo kad bi naletio na završetak. Nerijetko bi naišao na crno prostranstvo. Najčešće kada bi prelazio mjehur 'na gore'. Taj dio snova, mape, sam nazvao 'Opna I' (iz razloga što je to granica između T1 i T2). U mom slučaju meni se nebi počelo "crniti pred očima" nego bi prvo udario u kraj mjehura, ko muva na staklo, a zatim bi rukom ili glavom probio-prošao na drugu stranu. Ušao bi u crno ništavilo. Kad-kada bi me odmah "izbacilo" iz sanjanja a kadkad bi uspio ostati par sekunda. Do "izbacivanja" dolazi iz razloga što se aktivira naš svakodnevni um, um prve pozornosti poznat pod imenom Unutrašnji Dijalog ili UD Very Happy Very Happy .
Na kraju sam zaključio da je to crnilo isto crnilo koje vidimo kada zatvorimo oči. I to crnilo je zapravo najbitnija "stvar" za Sanjanje. Ona je ključ prolaska 'prvih vratiju sanjaja'.

Pozdrav
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptyčet 31 pro 2009 - 18:18

Crnilo o kojem pričaš je prestanak sna i izgleda kao da si budan, ali u biti još uvijek si u prostoru snova , samo ne sanjaš (jer snovi su iluzija jednaka kao i misao). Ono što je potrebno tu napraviti, to je biti strpljiv i pričekati da se pojavi novi san zadržavajući lucidnost. Nažalost, često se popuši fora "ja sam se probudio" pa se otvore oči i onda se tek shvati pogreška i upropasti se svijest u snu...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
antonio




Broj postova : 12
Age : 39
Location : rijeka
Registration date : 30.12.2009

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptypet 8 sij 2010 - 16:58

Pozdrav i dobrodošao Antonio:-)!

Nisam shvatio jeli se ovdje radi o dva sna u jednoj noći ili dvi? Rolling Eyes

Radilo se o dva sna u dvije noci.Nisam se mogao prije javit jer mi se za Novu Godinu pokvario komp.Tako da se sad snalazim za net dok ga ne popravim.Zadnjih nekoliko lucidnih snova sam imao uglavnom u mom kvartu.I od tamo se sjever,istok i zapad stalno mijenjaju,skoro nikada nisu isti, i u njima mogu ostati sve duze .Dok je na jugu moga kvarta stvar malo drukcija.Do sada se nije mjenjao i mogu ostati puno krace,tamo me vrlo brzo proguta mrak ili ostanem bez svijesti.Evo primjer. U zadnjem lucidnom snu sam do sada prosao najvecu udaljenost toga dijela, ali nakon nekog vremena su me poceli naganjati hrpu crvenih motorista nakon cega sam izgubio svijest.Sto se tice sfera u kojima se nikad prije nisam nalazio.Nikako da se sjetim da ih trebam istrazivat nego pocnem bezveze lutati.I nemogu ih se sjetiti tako dobro kao sfere u mome kvartu.Evo,danas sam u lucidnom snu promjenio nekih 6 sfera od kojih se sjecam 3,ali ne bas detaljno, a ostale jos manje.Za sada imam prosjecno svaku trecu noc LS.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Emptypet 12 vel 2010 - 14:47

Evo mene, nakon strke da kratko odgovorim...

Izgleda da taj kvart pripada tvom središtu mape i tamo ćeš imati najveći dio snova s obzirom na druga područja. Također tamo ćeš imati i najveći broj anomalija, tj. nesukladnosti u snovima, poput "anorganaca" i dinamičkih promjena okoline. Kod mene je tako, a i u ruskim opisima sam također naišao na taj podatak. To je i logično, jer područje centra mape predstavlja neki tvoj ishodišni predio ega ili slike o sebi koji se stalno mijenja, pa ti se mijenjaju i sadržaji snova vezani uz to područje. Što ideš dalje od centra, rjeđi su snovi u područjima, ali je okolina stalnija, tj. rijetko kad se isti predio drugačije sanja. Izuzetak su područja koja vrlo intenzivno doživljavamo ili smo tamo boravili češće u životu, tipa vikendica na moru, grad u kojem si studirao i sl.
Ako dosta putuješ onda imaš i bogatija ta područja. Npr, mene je malo bilo na jugo-istoku i uglavnom sam tamo bio u specifičnom osjećaju "sranja" i tjeskobe, pa mi se to i oslikava na takvim područjima. Npr na daljem sjeveroistoku nikad nisam bio, pa nemam niti jednog sna tamo, ali zato je zapad i jugozapad krcat sferama, pogotovo more i otoci gdje često boravim, dgotovo svaku drugu noć...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Sponsored content





Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty
PostajNaslov: Re: Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja   Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja Empty

[Vrh] Go down
 
Istraživanje sfere (mjehura) sanjanja
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
DHC - DREAMHACKERS CROATIA :: DHC PRAKSA :: ISTRAŽIVANJE POLJA SNOVA-
Forum(o)Bir: