DHC - DREAMHACKERS CROATIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DHC - DREAMHACKERS CROATIA

Croatian DreamHackers Community: art of controlled dreaming, awareness and individuation through the dreams.
 
Početna stranicaPočetna stranica  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Alati i načini mapiranja snova

Go down 
5 posters
Autor/icaPoruka
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 21 pro 2007 - 17:53

Na početku se postavlja pitanje na koji način izmapirati snove, kojim alatom i ostalo. Moguće je koristiti razne programe,npr. Flash, Corel, Visio, Campaign Cartographer i ostale. Pravi dreamhacker ne bi trebao biti ograničen na jedan alat, već treba iznalaziti najpogodniju i najbržu metudu za mapiranje snova, jer svaki alat ima svoje pogodnosti i mane. Npr:

COREL: relativno lako rukovati s njim, ali nema preveliku mogućnost kreiranja pejzaža i karata. Nepogodan kod velike količine snova koji zauzimaju velik dio memorije, što ujedno djeluje na stabilnost Corel-a.

FLASH: vektorska grafika, vrlo podesan za one koji znaju rukovati s njim, međutim ne postoje simboli osobito kartografski. Smatram ga tkođer nepodesnim za veliku količinu snova.

VISIO: izuzetno je lako koristiti se Visiom, ima cijeli niz simbola, koji se uglavnom rijetko koriste u snovima. Sastavni je dio Office paketa. Teško je crtati zakrivljene linije i nepodesan je za bilo kakvu improvizaciju po pitanju slobodnog crteža. Jednostavan san zauzima 100-300 KB što ga čini nepodesnim za mape s velikom količinom snova. Vrlo je pogodan kao integrator (vidi daljnji tekst)

CAMPAIGN CARTOGRAPHER: idealan program za crtanje mapa svih vrsta iz gotovo svih kuteva promatranja, međutim vrlo je nepodesan za brzo rukovanje, budući ima totalno neintuitivan pristup crtanju i upravljanju. Dobar je za stvaranje globalnih mapa.

Dakle, razvijte vještine korištenja raznih programa i pomagala i pronađite najučinkovitiji i što pregledniji alternativni način za mapiranje. Ja razvijam alternativni način mapiranja pri čemu koristim sve gore navedene programe, na slijedeći način:

VISIO - koristim kao integrator, tj. program u kojem povezujem slike snova u .jpg ili .gif formatu, te linkam snove s opisom snova pisanim u .txt formatu.

Sa svim ostalim programima uglavnom crtam pojedinačne sfere snova, te ih kasnije konvertiram u .jpg format male rezolucije, tako da file iznosi do 20K, najviše. Zatim takvu sliku importiram u VISIO gdje vršim linkanje, te stvaram globalnu mapu. Ovaj postupak ima i druge prednosti, jer ukoliko posjedujemo mali scanner, možemo vrlo brzo crtati sfere snova, te ih na gore opisani način međusobno integrirati u Visio programu. Evo kako izgleda jedna moja sfera rukom nacrtana u par minuta:

Alati i načini mapiranja snova Mapa-o10
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 28 oľu 2008 - 23:41

KAKO BRZO, JEDNOSTAVNO I UČINKOVITO MAPIRATI SNOVE

Nakon nekog vremena mapiranja snova primjećuje se veliki gubitak vemena, uglavnom na nebitne stvari tipa: uljepšavanje crteža, pisanje cijelih knjiga opisa snova... Cijelo vrijeme nastojim razviti metodu brzog, jednostavnog i učinkovitog mapiranja snove, jer ukoliko se tako ne radu, vrlo brzo se čovjek zasiti, zato što gomilu vramana potroši na formu, a ne na bit. Hakeri nikad ne rade nepotreban posao, niti ga rade dvaput (ne ponavljaju greške).
Dakle, prije opisa trenutno najpovoljnije metode, opisao bih svoje istraživanje i put optimizacije:

  1. Prvo sam počeo mapirati u CorelDRAW programu, što se vrlo brzo pokazalo neprihvatljivim zbog velikog povećanja veličine datoteke (a poznato je da Corel podivlja kad radi s velikim ii kompliciranim datotekama), puno vremena sam trošio na crtanje i crteži su bili nekako "hladni". Evo primjer jedne male sfere:
    Alati i načini mapiranja snova Corel10

  2. Izabrao sam profesionalni alat za mapiranje koji se zove Campaign Cartographer 2 koji se koristi za crtanje mapa u Role-Playing igrama. Odbacio sam ga jer mi nije bio intuitivan, gubio sam previše vremena na crtanje...

  3. Počeo sam koristiti VISIO program za crtanje, međutim, pokazalo se da je vrlo nepodesan za bilo kakvo preciznije crtanje snova, a i s količinom elemenata raste brzo i veličina datoteke. Međutim, pokazalo se da je VISIO vrlo dobar za postavljanje sfera/mjehura snova u globalnu mapu te upravljanje s njima. Postupak je bio slijedeći:

    - nacrtao bih sliku u Corelu, Campaign Cartographer-u ili nekom priručnom alatu, a zatim ju resemplirao na veličinu otprilike 200 x 200 piksela,
    - takvu sliku bih importirao u VISIO,
    - u .txt datoteci bih opisao san, te bih istu datoteku povezao sa njegovom pripadajućom slikom u VISIO-u (Tekstualne datoteke trpao bih u direktorije posložene prema godini i mjesecu)

    Ovo se pokazalo vrlo praktično, međutim još sam uvijek trošio previše vremena. Evo primjera par sfera nacrtanih u Campaign Cartographer-u:

    Alati i načini mapiranja snova Cc110_____Alati i načini mapiranja snova Cc210_____ Alati i načini mapiranja snova Cc310


    Alati i načini mapiranja snova Cc410__________Alati i načini mapiranja snova Cc510



  4. ...i onda sam se dosjetio! Odlučio sam snove skicirati prostoručno na papiru, koji je i tako bio predviđen za bacanje, i to tako da bih više sfera odjadnom nacrtao bojicama ili flomasterima na papir A4. Nakon toga bih taj papir skenirao ili uslikao običnim mobitelom koji ima kameru. Uvečer bih tu skeniranu fotku isjekao u PhotoShopu (PS) na sfere, te ih umanjio na malu veličinu (cca: 200x200px) i pretvorio u .gif format (256 boja), kako bih uštedio na memorijskom prostoru kod gomilanja sfera u VISIO-u, jer nakon toga bih unio te male sličice u VISIO i linkao ih s pripadajućim tekstualnim datotekama. Evo primjera crtanog bojicama:
    Alati i načini mapiranja snova Bojice10

  5. Međutim, još uvijek nisam bio zadovoljan pa sam još više pojednostavio stvar, naime moj dnevni raspored mapiranja trenutno izgleda ovako:

    • buđenje: uzimam mali list papira i na brzinu skiciram sfere s minimumom teksta kao podsjetnik (1-10 min),
    • na poslu u slobodno vrijeme ili pauzama odmora: uzmem papir predviđen za bacanje u stari papir, koji ima drugu stranu praznu, tamnim flomasterom crtam sfere (5-15 min),
    • skeniram papire sa skicama snova ili ih slikam fotićem na mobitelu (1-2 min),
    • pišem kratki opis svih sfera u jednu txt datoteku (5-10 min),
    • uvečer pred spavanje: u PS razdvojim sfere sa skica i pojedinačno svaku obradim na način da koristim jednostavno farbanje površina (alat "kantica"), smanjim veličinu i pretvorim u gif format,
    • kad stignem, tako pripremljene tekstove i sfere unesem u VISIO...

Evo par primjera ručno crtanih sfera i ofarbanih u PS-u:

Alati i načini mapiranja snova Ps110_____Alati i načini mapiranja snova Ps210_____Alati i načini mapiranja snova Ps310


Alati i načini mapiranja snova Ps410_____Alati i načini mapiranja snova Ps510_____Alati i načini mapiranja snova Ps610


Alati i načini mapiranja snova Ps710_____Alati i načini mapiranja snova Ps810



Kao što se može primjetiti, ovakve gif datoteke poprimaju najmanji mogući oblik prikaza fotke, bez da se gubi kvaliteta. Naravno, rukom crtani crteži su puno "življi" i prirodniji, ma kako bili apstraktni. Njihova prednost je da su lakši podsjetnik na snove, a vrlo često su predmet međusobne zafrkancije između mene i moje žene i zdravog smijeha, jer podsjećaju na dječiji crtež ili na "nevini" stil slikara Paula Kleea. Ovakav postupak mi je omogućio kontinuirano i vrlo zabavno mapiranje, bez da mi se pojavljuje otpor ili negodovanje uslijed zasićenja mapiranjem. I kad pogledam neke od davnih sfera i danas se nasmijem, jer me crteži podsjećaju na one koje sam crtao nekad davno, u vrtiću. Nije li divno u sebi opet oživjeti dijete?!? ...jedino tako i možete nastaviti živjeti dalje! jocolor
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 21 tra 2008 - 0:50

MAPIRANJE SNOVA S POMOĆ GRAFIČKOG TABLETA

Evo, javljam se s novim tehnikama mapiranja: naime, radi se o grafičkom tabletu WACOM Volito2 kojeg sam vrlo jeftino kupio, a s njim se prostoručno mogu crtati skice u bilo kojem grafičkom programu putem USB-a. Potrebna je određena izvježbanost, ali vrlo skraćuje vrijeme rada kod mapiranja. Lako se instalira i vrlo je intuitivno raditi s tom spravicom. Naravno, bilo bi ljepše da je neki skuplji tablet u igri, ali ovo je sasvim dovoljno za crtanje skica.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
amiliaus




Broj postova : 8
Registration date : 11.03.2009

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: JEDNOSTAVNO I UČINKOVITO MAPIRANJE SNOVA UZ POMOĆ MS WORDA   Alati i načini mapiranja snova Emptyuto 24 oľu 2009 - 13:56

Prvo da pozdravim sve dreamhackere Hrvatske iz Bosne.

IDEJA

Proučavao sam malo ove alate i nacine koji se uglavnom ovdje koriste za mapiranje snova i primjetio da pretežno svi imaju jedan očit nedostatak: s vremenom se mapa toliko zaguši da postaje nepregledna za praćenje i dalje mapiranje. Dalje, mape napravljene specijalističkim alatima mogu se čitati samo u tom alatu, tako da nisu lako dostupne svime, podaci u njima često nisu hijerarhijski ili na bilo koji drugi način međusobno povezani, tekst je u većini slučajeva odvojen od slike...
U potrazi za jednostavnijim konceptom koji bi razriješio gore pobrojano, načinio mape preglednijim, lakšim za održavanje, promjene i dodavanje , dostupnijim svima nadošao sam na sljedeću stvar:
Početna mapa bi trebala sadržavati samo klikibilne "vodiče"-linkove na sliku sna (i tekst) a ne samu sliku sna jer je takav kocnept prostorno vrlo ograničen. Ti klkibilni vodiči bi jednostavno bili neki geometrijski objekt (tačka, krug, pravouganoik) pozicioniran na odgovarajuće mjesto u mapi sna. Klikanjem na njih bi došli do opisa i crteža sna. Daljom razradom koncepta moguće je da ti klikibilni vodiči vremenom kad se količina snova nagomila budu linkovi ne na snove nego na druge klikibilne vodiče i tako dalje. Koncept je hijerarhijski i prakitčni neograničen. Da ne duljim, slika je bolja od hiljadu riječi:
Alati i načini mapiranja snova 33010443
Ovo je jedna od mogućih realizacija ideje u svojoj trenutnoj fazi. Svaki kružić (klikibilni vodič) predstavlja jedan ili više mjehura snova. Prelaskom miša preko njega pojavi se tekst sa osnovnim informacijama o snu ili snovima koje predstavlja kao što se vidi na slici. Primjetićete jedan veći krug-elipsu na mapi gore lijevo. To predstavlja link na više snova koji su povezani sa tim dijelom mape, a mogao je da predstavlja i link na detalnjiju mapu područja , mogao je takođe biti i označen drugom bojom a ne uvećan... Tekst na mapi poput brdo, Velike zgrade, more... označava zajedničku karakteristiku oblasti ako ona postoji. Ovo je se moglo takođe i slikovitije predstaviti... Jedino ograničenje koncepta su vaša mašta i vrijeme.
Dakle, ideja je vodila nečemu sličnom na slici, a o realizaciji još nismo krenuli da razmišljamo . Klikanjem na kružić bi se u normalnom slučaju pojavio opis sna, tj neka kombinacija grafike, slike i teksta.

REALIZACIJA

Za sve koji se bar malo razumiju u informatiku, čitava ideja neminovno vuče na HTM(L) tj standardnu internet prezentaciju podataka. Linkovi, klikanje, kombinacije slike, teksta i grafike...
Za kreiranje standardnog html dokumenta pogodnog za prikaz u nekom internet pregledniku postoji mnoštvo načina. Većina njih nije tako jednostavna i traži specijalizovana informatička znanja, ali ipak postoji i jedan dostupan široj, informatikom nazaraženoj populaciji. Microsoft Word. Word sadrži standardne alate za crtanje, moguće je u njega importovati gotove slike, pisanje i formatiranje teksta je njegovo prirodno svojstvo i najvažnije, običan dokument napravljen u wordu moguće je vrlo lako, prostim snimi kao, snimiti u htm formatu, tj onom što tražimo. Pri tome je kreiranje dokumenta lakše i jednostavnije nego u bilo kom gotovom,postojećem HTM editoru. Dovoljno je nacrtati krug pomoću wordovog seta alata, desni klik na njega - hyperlink, upišete na odgovarajuće mjesto dokument koji će se pozvati pritiskom na krug, a na drugo tekst koji će se ispisati prelaskom miša preko kruga i gotovo, već imamo osnovnu funkcionalnost realiziranu. Poslije treba samo snimiti dokument kao htm i to je to. Krug se može pomjerati na poziciju po želji. Link koji se poziva klikanjem pravimo u novom word dokumentu i takodje ga snimimo kao htm. Ovakvim pristupom dobijamo na brzini jer su datoteke sa snovima i slikama odvojene i u jednom trenutku otvaramo samo jedan dokument. S vremenom napravimo gotov template (predložak), neki text box u koji ćemo ubacivati text, dio za grafiku i po njemu radimo nove snove brzo i jednostavno. Ovako, u wordu sačinjene dokumente, otvaramo u bilo kojem internet pregledniku otvaranjem glavnog dokumenta koji sadrži linkove na ostale (kao na gore prikazanoj slici). Prenos snova na drugi računar je takođe jednostavno, samo prebacimo mapu koja sadrži snove i pokrenemo glavni dokument. Pri tome je jedini preduslov postojanje bilo kakvog internet preglednika na drugom računaru.
Word, u zavisnosti od verzije, ima dosta gotovih oblika za crtanje pomoću kojih možemo nacrtati bilo što. Inventivnost, kreativnost, vrijeme, želja i mašta jedini odlučuju o tome. Evo par gotovih primjera:

Alati i načini mapiranja snova 57842282
Alati i načini mapiranja snova 38611956

U tekstu sam pravio dobru reklamu metodi, kao da lično, (ne) daj bože radim za Microsoft, naveo sam skoro sve prednosti, ali naravno i prirodno metoda ima i nedostataka. Jedan najočitiji, strogo informatički gledano, je nepostojanje jedinstvene baze snova. Svaki san je dokument za sebe, što otežava pretraživanja, sortiranja i dalju manipulaciju snovima. Za realizaciju ovog je već potrebno razraditi čitavu internet aplikaciju koja bi u pozadini imala bazu snova. Jednog dana možda se Gordan i ja prihvatimo i tog poduhvata pa vam omogućimo besplatno alat za mapiranje. Do tada ovo što je prikazano je još jedan od načina za jednostavno i efektno mapiranje.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyčet 26 oľu 2009 - 16:40

Pozdrav tebi i dobrodošao!

Eto, da nam se i Bosna pridruži na forumu, jer "je... zemlju koja Bosne nema!" Very Happy
Ima vas dosta iz Bosne koji se javljate, ali ti si prvi koji je napravio mapu, pa ti čestitam na doslijednosti i samodisciplini. Izgleda da ćemo ubuduće morati promijeniti ime DHCroatia u DreamHackers Community, pogotovo ako dođe više ljudi van Hrvatske... Smile
Inače, ako vas je više u BIH, probajte se organizirati pa napravimo vaš klubski podforum na ovom forumu, kako bi se iskustva skupljala na jednom mjestu. Naravno, pravila ostaju ista. Nema na forum bez prakse, jer se za čas skupe "filozofi" pez pokrića...
Ja sam, inače, pokrenuo u Zagrebu poluotvoreni klub sanjača. Ima nas 9 i zasad se zovemo "Klub aktivnih sanjača udruge NIA". Ima i tamo par aktivnih dreamhackera koji ozbiljno rade i bave se snovima...

Ja se isto pokušavam igrati s WORD konceptom mapiranja i vidim već neke prednosti, ali i mane, na koje ćeš i ti naići kad prikupiš jedno 500-njak sfera. Ali, bez daljnjeg, koncept je interesantan i vjerujem da će mnogi koji se ne razumiju u programe biti zadovoljni. Stoga, ako hoćeš, ovih par postova ću izmoderirati u novi podforum vezan samo za WORD rješenja, pa ga nadopisuj kako budeš otkrivao probleme i kako ih budeš rješavao...

Što se tiče programa, već sam započinjao s radom vezanim uz mapiranje snova, ali sam odustao, jer ima tu posla preko glave. Nastojao sam sve potrpati u FLASH AIR ili putem VISUAL STUDIA, ali bez baze s upisom u datoteke, međutim dugo bi to trebalo. Zasad skupljam zahtjeve na aplikaciju kakva bi ona trebala biti, npr da se može "vrtiti" na svim platformama i web-u, da podržava regije i sl... u svakom slučaju, velik i ozbiljan zalogaj.

U svakom slučaju, čujemo se!
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 27 oľu 2009 - 22:05

Lijep pozdrav amiliaus, dobrodošao Very Happy
Eto malo novih ideja, svaka čast! Treba nam takvih stvari, 10 je uvijek pametnije nego 1. Da, problem grupiranja mjehura... Smile
Po mome iskustvu, mislim da se ne bi trebalo zamarati s time, po meni je veći problem sama metodologija crtanja, prikaza i slično, što je uostalom i najčešča tema na forumu. Metoda je puno, ja sam ih probao nekoliko i zaustavio se na pocket PC-u, kao najboljem do sada.
Međutim, htio sam reći da grupiranje mjehura ne mora biti problem! DH su se prvotno podijelili u dvije grupe; jedna je grupirala mjehure, odnosno stvarala na tisuče njih na jednom mjestu, nešto što čini mi se mi sada radimo. Druga grupa je nastojala koristiti nešto što se zove "merging the bubbles", odnosno, spajanje mjehura u veče zone (nešto poput onog večeg balona u tvojem gornjem primjeru). Ovaj metod je smanjio količinu mjehura i reducirao kompleksnost prostora na sam ideju mape: umjetno stvoren prostor koji do neke mjere reflektira ili opisuje elemente snova. Mapa ne može opisati sve naše snove, jer je limitirana određenim ograničenjima koja nije moguće mapirati (osjećaje, mirise isl.)

Zato su DH odabrali fokusirati se striktno na teren što je s vremenom rezultiralo povečanjem sanjajučeg prostora, odnosno, povečanje mjehura bez da se promijeni u nešto drugo. Također, jednom kada se sanjač angažira u mapiranje snova na ovakav način, prestaje pridavati pažnju na unutrašnji dijalog što se manifestira kroz san sa likovima. Volja za dijalogom se polako gubi, a raste interes za stalnosti mjehura, "stvarne mape", tojest teritorija koji ima svoje mjesto na mapi, kako je u konačnici opisuje Izrigi.

Zato IMO, nema se potrebe zamarati sa gomilanjem mjehura, gomilajte ih koliko hočete Smile Jednom kada nestane mjesta, crtajte novu mapu! To je ionako samo alat Smile. U sanjanju nema reda, to je kaos i treba mu pristupiti na način kaosa. Ono što će ostati jest osjećaj za mapu, trajno sječanje tih mjehura, mjesta kojih se sanja i njihova postojanost, a to je po mom mišljenju funkcija mape. Ionako je mapiranje samo metoda, a ne svrha i nikako ne predstavlja svijet snova, kako vele DH.

Vidjevši primjere nekih DH mapa, meni nikako nije bilo jasno kako mogu imati jednu cjelinu onoliko veliku, ogromnu stalnost teritorija koje opisuju. No, ako imamo 50 mjehura neke ulice, ono će neumitno postati poveča lopta na mapi, zona ili predio kojeg mapa opisuje. IMO, to je to, valja označiti to polje i stvarati druga slična, a za to vrijeme Namjeravati interes za teren umjesto radnje u snu.
[Vrh] Go down
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Spajanje mjehura   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 30 oľu 2009 - 17:45

Evo jedan primjer kako bi se moglo spajati mjehure. Uzmimo ova tri mjehura:

Alati i načini mapiranja snova 51531987


Alati i načini mapiranja snova 47250559


Alati i načini mapiranja snova 19678907


U prvoj slici nalazi se zona istočno od tzv. Centralnog dijela mape, "glavne Kuće", u njenom neposrednom susjedstvu. Zatim se mjehur mijenja u drugi prizor, zona zapadno od Kuće, također u bližem susjedstvu. Treča slika prikazuje zonu južno od Kuće. Sva ova tri mjesta su u blizini Centra mape, a ipak ne sam Centar, odnosno, ne ponavljaju se u količini kao što je to slučaj sa samim Centrom. Nemaju tako snažnu povezanost sa Centrom da bi ih mogao staviti pod isti krov, da tako kažem: predstavljaju cjeline same za sebe!
Zanimljivost kod ovih mjehura je u njihovom snažnom utjecaju na prisjećanje starih snova iz ovih zona koje se javljaju pri samom pogledu na slike. Ta sjećanja na neki način doista "nude" neki, ajmo reči, "logičan" niz detalja koji se mogu povezati u jednu cjelinu.

Tako prizor iz prvog mjehura provocira valove cijelih snopova snova sa ovim mjestom kojih sam sanjao mnoštvo puta u prošlosti i to vrlo dalekoj, te sam imao zanimljive tranzite sa ovoga mjesta ka industrijskoj zoni, i to također nekoliko puta.

Sjećanja sa zone iz drugog mjehura nema značaj po pitanju tranzita, ali ima po "širenju", tojest, navaljuju snovi koji su bili o bliskim kvartovima, ulicama, zgradama koji su vezani za ovaj mjehur/zonu, također u dosta starim snovima, ali i svježijim!


Treći mjehur je najzanimljiviji, jer on prikazuje područje od posebne energetske zanimljivosti za mene. Naime, u području ovih kuća nalazi se zona nečega što zovem "ulične petlje", splet ulica iz prastare prošlosti moga djetinjstva, neasfaltirani putevi i travnjaci koji su sada daleka prošlost. Poseban osjećaj prožme "moju kičmu" kada se ovoga prisjetim, samo gledajuči ovaj mjehur Very Happy . Također, postoji svega 2 prolaza u Centar iz ove zone i oni su, zanimljivo, uvijek bili isti, koliko se mogu sjetiti u večini tih snova. Zanimljivo je da sam prema Centru uvijek putovao "fizički", ne putem tranzita, i to samo iz ove zone! Ova staklena zgrada u trečem mjehuru i prostor iza nje je uobičajeno nailazio kao mjesto na kojem bi se pojavio kada bi "išao iz grada" prema doma u starim snovima.


Dakle ovdje su tri primjera koja se mogu definirati kao veča zona na mapi i za koje mislim da mogu predstavljati "fiksno" mjesto sa mnoštvom zanimljivih izlaza, ulaza, karakteristika, itd. prema drugim mjestima! Ja sada slobodno mogu ucrtati na mapi jedan poveči mjehur i obilježiti ga karakteristikama ova tri mjehura. Jedino treba pronači valjani način kako ucrtati ovo područje, slikom, kvadratom, krugom etc, te eventualno linkati neke opise koji će opisivati ovo što sam gore opisao, a to ne bi trebao biti problem.

Naravno, teškoče sa ovom metodom može imati netko tko tek počinje sa mapiranjem, jer je potrebno neko vrijeme da se uoči stalnost određenih zona koji se najčešče ponavljaju kao i njihove karakteristike koji ih povezuju, bilo po osjećaju ili po energiji. Mapiranje tokom vremena otprilike definira par ovih zona i njihova snaga je itekako prepoznatljiva sanjaču, ne može se pogriješiti u procjeni.

Dakle, sada je moguće otvoriti novu mapu, odrediti njen centar i slagati gotove zone, bilježiti tranzite i poveznice među njima, te tako izbječi gomilanje mjehura. Svakako treba nastaviti sa crtanjem svih mjehura kojih se sjećamo svakodnevno, jer ne zaboravimo, cilj mapiranja je buđenje tzv.memorije lijeve svijesti, odnosno svih snova kojih smo sanjali za života, ili položaja skupne toče, ako ćemo po Kastanedi. No, sada ove mjehure ne moramo slagati na mapu, nego po folderima, ovako na primjer:

Alati i načini mapiranja snova Snapshots

Folderi se mogu kategorizirati po skupinama u odnosu na mjesto mjehura, osjećaj ili tranzite. Sam pogled na thumbnail sličicu meni je dovoljan za prisjećanje aspekata sna koji su se dešavali. Također, onaj textualni link na mjehur nije uopće potreban; ja nikada nisam imao potrebu pogledati pojašnjenje sna u textu, jer je sjećanje snažno samo po slici (tek malo texta na slici je više nego dovoljno) i to za najstarije mjehure od prije nekoliko godina!
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptysri 1 tra 2009 - 21:37

Vidim, postaje zanimljivo! Različiti pristupi, različite tehnike, različiti alati, ali jedna namjera (volja) - osvijestiti ono što ljudi odavno ne koriste, a prirodom im je dano...
Silueta, moram te malo nadopuniti i eventualno ti ukazati na jednu stvar po pitanju "kaotičnosti" snova. Kaos je samo prividan, budući da ne postoji svijest o uzroku-poslijedici. Znam da se nikad nisi opterećivao činjenicom zašto sanjaš određene sadržaje, ali ukoliko se pozabaviš i s tim, vidjet ćeš da tu nema nikakve "magije" da je u 80% slučajeva riječ o tvojem prerađivanju dnevnih impresija ili projekciji mentalnih sadržaja koji uključuju i tvoje strahove, nade, stremljenja, maštu, potiskivanja... čime ti tvoje cjelovito biće želi dati do znanja da ga na neki način ograničavaš parcijalnim percipiranjem i tumačenjem stvarnosti. U snovima je najbolje vidljivo ljudsko prokletstvo uvjetovanosti, tj. kao mentalno-konceptualna bića uvjetovani smo kao Pavlovljevi psi, ništa manje, a sloboda o kojoj govorimo samo je privid, jer ju nikad nismo niti iskusili. Toga je svjestan svaki ZEN majstor, stoga cijeli život i posvećuje izlasku iz tog uvjetovanog mehanizma ponašanja ili programa (kako bi rekli DH-ovci), a koji se najbolje oslikava u snovima.
Mislim da i u DH tekstovima postoji napomena da je mapiranje metoda za "dovođenje reda" u sanjanje, jer "kaos nije ništa drugo, nego li red koji ne poznajemo"... Npr. ljudima u srednjem vijeku, prostori dalekih kontinenata bili su kaos i ništavilo, da nisu sve ono otkriveno mapirali, uključujući i ponašanje morskih struja, a i zvijezde, nikad nebi došli do Amerike.
Također, možeš raditi na sebi cijeli život, ali ako ne zapisuješ svoje rezultate u dnevnik, nećeš imati velikih pomaka, jer ćeš se vrtjeti u krug i nećeš vidjeti greške koje uzastopno ponavljaš putem svojih obrazaca ponašanja. U tom slučaju, pisanje i analiziranje dnevnika je metoda dovođenja reda u vlastitu životnu putanju. U njemu vidiš gdje ideš, što si radio, koliko si ulagao i kakvi su rezultati. Bez dnevnika si izgubljeni moreplovac oceanom života i doista tvoje putovanje liči na kaotično i bespomoćno plutanje. To su provjerene metode kroz vijekove, ne vidim zašto nebi bile uspješne i u snovima.
Dakle, okidač sjećanja je primarna uloga mape snova, ali nije jedina. Postoji struktura ili kalup po kojemu se snovi stvaraju, čak možda neobjašnjiv, ali u dosegu ljudskog uma. Organizacijom mape, organizira se i unutrašnji prostor i izranjaju neke latentne umješnosti sanjanja koje uveliko koriste u kontroli sanjanja. Nekako intuitivno osjećam da na taj način mogu obuhvatiti tu strukturu koja je temelj snova kao unutrašnjih filmova, koji uostalom iz nje i nastaju. Ta ista struktura nas ograničava u životu da budemo cjelovita, prirodna bića.

Inače, vidim da ta tvoja spravica dobro služi za mapiranje i da si dobro uznapredovao u crtanju. Pokušat ću doći do nekog starijeg primjerka PPC-a pa iskušati ju, da vidim da li mi odgovara...

AMILIAUS:
WORD je jednostavna metoda, ali mislim da ćeš s vremenom naići na neke nedostatke. Ono što ja primjećujem je to da nećeš imati lijepi pregled globalne mape snova, a kad ti se snovi počnu gomilati na određenim mjestima, nećeš moći toliko gusto crtati kružiće, a ako ih zamjeniš s jednim, morat ćeš se opet koristiti podmapama, što znači opet raskrajanja mapa, re-linkanje, nova organizacija i slično... eto, par napomena. Inače, smatram da je alat dobar za početnike, iako malo neadrkvatan za redovite promjene... otvori novu temu po pitanju worda pa ga razvijaj. Ako budeš trebao, mogu ti nakucati i neki makro-program za pojedina rješenja ili potrebe, ukoliko ne znaš sam (u što sumnjam).

Pozdrav Very Happy
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
amiliaus




Broj postova : 8
Registration date : 11.03.2009

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyčet 2 tra 2009 - 16:51

@silueta
e ovo su radosti zajedničkog poduhvata mapiranja :
Alati i načini mapiranja snova 37742722
moja "staklena" zgrada blizu centra, datum sna 21.02.2009. slicnost je nemoguce zanemariti.
interesantno je da sam ju sanjao samo jednom u vrlo lucidnom snu.
malo odstupa od teme, ali koliko vidim,nas trojica na potpuno različit način shvatamo dreamhackere i njihove koncepte, ali to je potpuno nebitno jer ovakve podudarnosti u praksi nadjačavaju sve teoretske nesuglasice i ideološke (stran)putice i na kraju krajeva svrha nam je ista, ovladavanje prostorom snova makar on za jedne bio doslovan svijet po sebi, za druge arhetipska matrica a za treće nešto treće.
ovakve podudarnosti mjesta u snovima govore da postoji neka zajednicka matrica, mozemo je nazvati i arhetipska matrica snova. to što smo oboje objekt stavili u blizinu centra govori dodatno za sebe.
i sam sam često bio u dilemi čemu orijentacija na mapi. obraćanje pažnje na prostor u snovima mi je od samog početka neupitno. uvidi i maltene instant rezultati koji se dešavaju primjenom tehnike i kod neizvježbanih sanjača, tj onih koji nisu ozbiljnije radili na snovima ne traže neki veliki trud oko racionalne potvrde tehnike. ali orijentacija ne baš. ono što me je ipak održalo u tom naporu, da ga tako nazovem, jeste sposbnost intuicije da nedvosmisleno stavi svaki san na mjesto na mapi i to vrlo koinzistentno... još kad sam vidio jednu možda i poluozbiljnu rusku črčkariju od gotove mape i njene podudarnosti sa svojom nisam mogao tek tako preći preko svega. razum razloge za kretanje traži kad se ideologija poklapa ili u drugom slučaju kad je previše podudarnosti koje ne možeš prenebregnuti, tj kad ne možeš više naći razlog za nekretanje. e tu sam negdje ja sa orijentacijom na mapi. ali o svemu tome više na nekom drugom mjestu na forumu.
načini mapiranja, slično tehnikama su individualni. ne postoje uzalud bar dvije aplikacije za svaku namjenu u informatici. ako vam je naglasak na samom crtežu , na vizuelnoj predstavi svih mapa na jednom mjestu i ako vam je to bitnije od organizacije i međusobne povezanosti samih mjehura, grafike i tekstualnog, lakoće izvedbe i portabilnosti onda word definitivno nije za vas.
ne bih se baš složio da su naknadne promjene u wordu naročito složene. promjena pozicije mjehura se sastoji od jednostavnog pomicanja mjehura u glavnom, početnom file-u gdje se nalaze mjehuri sa linkovima. promjena sadržaja samog sna ? ako ikad može postojati potreba za tim se sastoji u pronalaženju odgovarajućeg file-a i njegovom ažuriranju.
slažem se da je početni prostor mape ipak ograničen veličinom početne stranice koja je npr u mom slučaju A4 tako da ja već poslije 50ak mapa od kojih je dosta njih koncentrisano na par lokacija moram razmišljati o grupisanju po nekoj osnovi. lično, to mi neće biti naročito teško jer su oblasti koncentracije mjehura u stvari nekakve logične cjeline poput kuća, zgrada i slično, ali ipak ostaje činjenica da je metoda u tom pogledu ograničena.
u zadnje vrijeme mi se sve više pojavljuje enterijera u snovima, lutam po nekim nepoznatim kućama i počinjem već razmišljati o 3d modeliranju. da li je neko koristio google sketchUp. na osnovu prvih iskustava djeluje mi vrlo efektan za takvu namjenu.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 12 tra 2010 - 23:08

ODLIČNA VIJEST KOJA BI MOGLA MNOGE OBRADOVATI,
a vezana je uz alat za mapiranje:

Napokon, nakog duge potrage za idealnim alatom za mapiranje snova, napokon sam naišao na onaj pravi i mislim da je to vrhunac što se trenutno nudi na tržištu softvera. Radi se o programu Visual Understanding Environment (VUE) kojeg možete besplatno skinuti ako se prijavite na:

http://vue.tufts.edu

Da ne duljim, program ima jako puno dobrih stvari za crtanje velikih i hijerarhijsko orjentiranih mapa. Nabrojat ću neke odlične stvari:

- besplatan je
- multiplatform (radi na više platformi)
- drag-drop tehnologijom stvarate sferu ili mjehur (oni to nazivaju čvor)
- čvorove možete povezivati tranzitima
- svaki čvor osim linkane slike ima objašnjenje, linkove, ključne riječi i sl.
- unutar čvora možete pospremiti bilo kakav sadržaj, pa tako i samu mapu nekog manjeg područja, koja dalje ima svoje čvorove
- možete raditi razne analize, pretraživati po ključnim riječima i čak stvoriti mali film od svega
- jednostavno je pretvoriti u druge formate
- jednostavan je za upravljanje
- odlično zumiranje i vrlo veliko područje crtanja, ukoliko se ne žele raditi potpodručja
- svaka mapa može imati hrpu layera ili slojeva na koje možete staviti određene slike cijelog područja te ih zaključati da vam ne smetaju
- vrlo lako baratanje sferama, tj. čvorovima
- itd, još hrpa stvari, a prije svega jednostavnost i odličah HELP uz video tutoriale...

Nakon ovog, stvarno je nepotrebno koristiti bilježnice i ostala klasična pomagala. Dovoljno je nabrzinu skicirati san nekom od programa ili običnom olovkom (onda ga treba fotkati ili skenirati) i postaviti u mapu. Napisati tekst o snu i ako postoji, povezati sferu s tranzitom na drugu sferu...
Sve u svemu, zaboravite dosadašnje alate, jer ovo je dosada nešto najbolje što sam vidio. Tko ne vjeruje, neka si ga instalira i igra se malo s njim, mogućnosti su velike, a sve uredno i brzo...
-
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 13 kol 2010 - 12:34

PAR NAPOMENA I TRIKOVA VEZANIH UZ KORIŠTENJE VUE ALATA

Dakle, vi koji ste pokušali raditi u VUE alatu, evo par trikova koji će vam omogućiti rješavanje nekih problema i lakšu organizaciju pri mapiranju snova:
  1. UNOS SFERA - u VUE fajl možete trpati što god hoćete vrlo jednostavno drag-n-drop metodom, čak i više elemenata odjednom. Npr, kad sam prelazio na taj tool selektirao sam stotinjak slika sfera i prenio ih iz direktorija u VUE. Kasnije sam samo dodao tekst i rasporedio sfere prema stranama svijeta (to je valjda 5 put da radim mapu ponovo rendeer ). Program jako dobro podnosi velike količine slika, ali ja vam preporučujem da slike sfera ne budu veće od 150 x 150 piksela, jer nema smisla da zatrpavate program velikim formatima slika.
    Dakle, kad mišom dovučete sliku u program, on će vam automatski stvoriti čvor u koji kasnije možete upisivati naslov, ključne riječi, tekst i sl.
    Mudro je raditi male sličice npr do 200 x 200 pixela najviše i snimati ih u .gif formatu kako bi zauzimale što manje prostora. Npr. slike mojih sfera se kreću od par kilobajta do najviše 50 kb, što znači da za 100 sfera trebam par stotina kb do 5 Mb bez teksta, pa nastojte voditi računa o tome da nemate prevelike datoteke.
  2. SNIMANJE MAPE - obavezno snimite gotovu mapu kao VUE package, tj. Save as VPK ! Na taj način program kopira i pakira vaše slike u jedan ZIP-ani fajl koji poslije po potrebi možete micati gdje god želite, a nosi ekstenziju VPK. Inače ako snimate kao VUE fajl, čim ga maknete na neku drugu lokaciju izgubit će vam slike sfera, jer linkovi unutar njega neće imati ispravne linkove na sfere.
  3. DESIGN ČVORA - podesite bijele tj. prozirne čvorove koji će sadržavati samo slike i male ikonice za tekst. Tako ćete postići bolju vidljivost i snalaženje u prostoru (CTRL-1, Windows/Formatting Palete). Unos teksta u pojedinu sferu vrši se desnim klikom na sferu i odabirom opcije Add Notes.
  4. HIJERARHIJSKI PRIKAZ PODRUČJA - Tko je imalo mapirao snove kroz duže vrijeme, mogao je primjetiti da se sfere okupljaju oko određenih mjesta i organiziraju u neku vrst regija ili pokrajina, kako ja to volim reći. Npr. različita mjesta gdje ste živjeli, različiti kvartovi u gradu, različiti gradovi itd. Gustoća tih nakupina nije svuda ista, pa vam se pojavljuje potreba za hijerarhijskim prikazom određenih područja, npr: na globalnoj mapi imate 50% sfera, ostalih 50% pripadaju području vašeg rodnog grada u kojemu je bar 30% sfera u vašoj ulici ili čak 20% unutar vašeg stana/sobe. Kako ćete to sve strpati u jednu mapu da izgleda korisno ili uredno? Trebate organizirati mapu u hijerarhijski prikaz, npr. napravite 3 različita VPK fajla (GLAVNA MAPA, GRAD, KVART) ili koristite layere, tj. slojeve, čiju transparentnost palite i gasite kako vam već odgovara.
    Ako koristite 3 fajla, možete ih držati pojedinačno kao zasebne mape, ali možete ih smjestiti i jedan unutar drugog, na način jednak kao što unosite sfere u program: npr, drag-drop mapu KVARTa u mapu GRAD i zatim to snimite, pa zatim drag-drop mapu GRAD u GLAVNU mapu. Što god unesete u mapu, program će vam tretirati to kao čvor, bez obzira bila to slika ili neka druga mapa. Svaku tu mapu zatim otvarate klikom na taj čvor.
    Ukoliko želite koristiti slojeve u prikazima različitih regija, onda morate sve sfere potrpati u jedan fajl. Otvorite prozor Layers (CTRL-5, Windows/Layers). Napravite novi sloj, označite sfere koje želite premjestiti u taj novi sloj i pritiskom na gumbić STRELICE koji se pojavljuje unutar novog layera (Move selection to this layer) premjestite selektirane sfere u novi sloj. Kasnije se igrate s transparentnošću pojedinih slojeva, ovisno o tome što želite gledati, a što ne (klokom na oko). Također, u slojeve je poželjno stavljati globalnu sliku područja, npr. nacrtaju se granice područja ili grada i zatim se taj sloj zaključa, tako da se ne može micati ta slika, a onda se preko nje unose i raspoređuju sfere koje pripadaju tom području.
    Ja osobno kombiniram sve tehnike, ovisno o osjećaju za što bolju organizaciju. Bez obzira što odaberete, vrlo je lako mijenjati formu, seliti čvorove iz jednog u drugo, dakle imate ono čemu cijelo vrijeme težite - POTPUNU SLOBODU! Very Happy
  5. GRUPIRANJE SFERA - ovo je još jedan način kako možete neko područje unijeti u novi čvor: selektirate sfere tj. neko područje na mapi koje želite strpati u novi čvor, bez da radite novi VPK fajl ili novi sloj, zatim ih grupirate opcijom Group All (CTRL-G, ili desni klik na selektirano i odabir opcije). Zatim te grupirane sfere strpate u novi čvor koji ste napravili s Node Tool-om. Na taj način ćete sačuvati izgled prenešene strukture u čvoru, inače ako ne grupirate odabrane sfere, pri unosu u novi čvor, struktura i međusobni odnosi među sferama će se raspasti.
  6. EDITIRANJE SLIKA UNUTAR ČVORA - ponekad se pojavljuje potreba da nešto ispravite na slici sfere koju ste već unijeli, npr. kao .jpg sliku, npr. promijeniti boju ili ju zarotirati. Ništa lakše, 2x kliknuti na sliku i program vam automatski otvara defaultni windows program za obradu slika (onaj koji imate namješten za otvaranje jpg fajla po defaultu). Zatim izmjenite sliku u tom programu i snimite ju. Slika će se automatski izmjeniti u VPK fajlu, dakle nije potrebno unositi novu sliku kao novi čvor samo zato jer ste htjeli promijeniti boju mora na sferi ili zarotirati sferu, a time unositi i tekst ispočetka.
  7. BESKOMPROMISNOST - budite UREDNI, DETALJNI i izbjegavajte površnost. Površni i oni koji teže instant napretku su prokleti ljudi, samo gube vrijeme i energiju i nikad ništa ne naprave u životu. Tako je i u snovima i DH. Bez truda, minucioznosti i stila života koji uključuje jaku volju i fokus pažnje nema napretka, ostajete u raljama prosjeka, dakle nigdje! Sve ovo vam pišem s namjerom da shvatite da svijest i napredak ovise o tome koliko ste kadri dobro se organizirati, kako u životu, tako i u izradi mapa snova. Koliko volje i upornosti = takav rezultat. Aljkavost, lijenost i površnost ne vode nikuda...


Sretno!
flower
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 13 ruj 2010 - 14:40

Pozdrav,

Je li imaš kakvo rješenje za crtanje jednostavnih geometrijskih oblika unutar mape, a neovisnih od nodova? Recimo, bilo bi mi interesantno nacrtati krug ili elipsu, obojiti ju u plavo, pa da mi označava more! Potom bi slagao nodove/sfere unutar ili po rubu te kružnice, ovisno o položaju koju ona zauzima na mapi. Ovo mi se čini zgodno, jer na globalnoj mapi mogu imati uvid u zone jasnije nego sada (ovaj metod sam koristio i u Corelu i Visiu).
Ideja sa layerima mi je istovremeno dobra, ali i problematična, zato jer bi htio pomicati sfere unutar jednog layera, odnosno, slagati ih po osjećaju i pripadnosti u toj zoni. Međutim, ovo mi stvara kaos u globalnoj mapi jer se nodovi/sfere preklapaju jedna preko druge, postaje zbrčkano! Varijanta da posložim sfere prvo u globalnoj mapi, pa ih prebacujem u layere da u toj poziciji budu i tamo, mi definitivno nije prihvatljiva, jer svaki layer je svijet za sebe kada ga se percepira kao cjelina - kao neki "mini univerzum" i sfere imaju definitivno drugačiji položaj nego na globalnoj mapi. Sa krugovima, kvadratima i sl. bih nekako mogao stvoriti tu cjelinu unutar layera, ali je imati i na globalnoj mapi, kad mi uključen pogled svih layera istovremeno.

Probao sam crtati velike nodove pa obojiti u plavo recimo za more, no ovaj slaže sfere kako on hoće, nema nikakvih sloboda po tom pitanju, koliko sam skužio, osim par varijanti grupiranja.

Koristim i drugu mogućnost, ubacivanje cijele mape ili podmape u nodove na globalnoj mapi, to mi se čini nešto bolje nego caka sa layerima, ali nije baš najsretnije rješenje po pitanju osjećaja i pregleda globalne mape.

Dakle, pojedine zone, podmape, područja - ovo je izvrsno pokriveno! No globalna mapa je malo problematična! Više puta sam probao prebaciti fokus na pojedina područja i promatrati mapu na taj način, recimo u Visiu, staviti planine kao zasebnu cjelinu, more, grad, C-kuću i td, ali mi je uvijek nedostajao uvid svega toga u globalnoj mapi, kao što sam imao u Corelu. Bez globalne mape se definitivno ne može, odnosno treba je pažljivo "njegovati" jer sam pogled na nju djeluje vrlo... recimo energetski dojmljivo, u nedostatku boljeg termina.
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 13 ruj 2010 - 15:49

Očito nisi dobro skužio prednost layera: evo kako ja to radim:

Nacrtam more, npr. plavu elipsu u veličini koja mi odgovara i pretvorim je u gif jer on zauzima najmanje mjesta. Zatim napravim poseban layer u koji ubacim taj oblik koji predstavlja more, layer napravim "visible" i zaključam ga tako da se ne miješa s ostalim layerima, već služi samo kao pozadinska slika. Možda je još bolje napraviti kompletnu skicu globalne mape u Corelu, npr 2 x 2 metra, pretvoriti ju u gif i ubaciti u poseban layer u kojem će biti samo ta slika globalne mape. Također ju zaključaš i onda preko tog layera u layeru iznad postavljaš sfere i radiš s njima što te volja.
Za takve stvari služe layeri, da odvojiš različite elemente koje prikazuješ, npr u jednog staviš šume i jezera, u drugog brda, u trećeg gradove i sve ih zaključaš, a iznad njih raspodjeljuješ sfere.
Ovaj program ne služi za crtanje, već za prikaz i formalno upravljanje sadržajima.
I kad želiš nešto prebaciti u neki drugi layer, onda samo to selektiraš i uz pomoć posebnog gumba-opcije premjestiš u drugi layer. Ne moraš prenositi dio po dio s copy-paste, iako možeš i tako ako si mazohistički raspoložen.
Valjda si svjestan da će ti globalna mapa biti jako velika i da detalje nećeš na njoj vidjeti, ali ne brini zato, klikom na CONTROL ili ALT (zaboravio sam) i vrtnjom kotačića zumiraš pojedino područje kao i u VISIO-u i ostalim alatima.
Dakle, tvoja je problematika konceptualna, a ne u alatu. Ono što trebaš sljedeće napraviti je nacrtati posebnu "sferu" globalne mape u velikom omjeru i staviti ju na najdoljnji layer, zaključati i ostaviti vidljivom, pa zatim radi sa sferama u layeru iynad što te volja. Ako ti smetaju pri pogledu na sliku globalne mape, jednostavno ugasiš vidljivost layera sa sferama.

Ja osobno imam podjeljeno sve u 3 mape jedna unutar druge: KVART, GRAD i GLOBALNA MAPA, jer sam primjetio da su to neke cjeline koje približno imaju istu količinu sfera, a i razlika je u snovima. Esencija globalnih, gradskih i kvartovskih snova je različita. Vjerojatno ću napraviti i posebnu mapu za strogi centar, tj. kuću, jer se tamo isto gomilaju sfere... i sad kako ti misliš da ja to linearno prikažem na jednoj velikoj mapi? Nemoguće je tako nešto napraviti, a da se čovjek može snaći ili da ima uvid u sve na jedan pogled, jer bi mapa trebala biti u kvadratnim metrima krcata malim sferama.
Zanimljivo je pokušati skicirati pojedina područja shodno tom sanjačkom sjećanju i osjećaju u kojem često izrone sjećanja na snove koje smo zaboravili ili davno sanjali, jednako kao što u snu naiđemo na područje u kojemu smo 100 put bili, a na javi ga se ne sjećamo.
Uglavnom, samo se bori, nema brzog rješenja. Ovaj alat nam je uvelike olakšao mnoge stvari, sjeti se kako smo kljucali u početku i mučili se s danas trivijalnim stvarima... e to su bili pionirski dani psihonautike u Hrvata...

Pozdrav,
G.

P.S. za "energetsko-globalni" pogled pokušaj se služiti spiralnom mapom o kojoj smo razgovarali prošle godine.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypon 13 ruj 2010 - 23:16

Odlično, tek sam sad ubra onaj mali katanac u alatu za layere! Nisam baš do sada radio sa layerima, moram priznati, layeri su alat iz photoshopa, a s njim sam malo radio. Probati ću ovo sa zaključavanjem, ta alatka definitivno otvara nove mogućnosti, hvala za tip Smile . Ovo ostalo sam manje-više pohvatao, prebacivanje sfera u layere ili povećavanje pojedinačno ili grupno, ima tu dosta simpatičnih alatki za pojedini nod.

Ja sam kreirao zasebnih 12 mapa, od kojih mi je Grad globalna. Za sada namjeravam integrirati većinu ostalih mapa, odnosno podmapa u Globalnu mapu, po Gradu ili oko grada. Ostaviti ću po strani podmape gdje su mi nepoznate lokacije sfera ili ih je po osjećaju nemoguće položiti u globalnu mapu (a koju sam nazvao UNKNOWN), te mjesta izvan grada, konkretno - Selo ili druge kontinente u kojima sam boravio, a ćesto ih sanjam. Vidjeti ću što ću s tim, posebno sa Selom, jer postoji dosta poveznica koje su linkane na oba svijeta, a vrlo su snažnog osjećaja u tom trenutku.

Ja osobno imam podjeljeno sve u 3 mape jedna unutar druge: KVART, GRAD i GLOBALNA MAPA, jer sam primjetio da su to neke cjeline koje približno imaju istu količinu sfera, a i razlika je u snovima. Esencija globalnih, gradskih i kvartovskih snova je različita. Vjerojatno ću napraviti i posebnu mapu za strogi centar, tj. kuću, jer se tamo isto gomilaju sfere... i sad kako ti misliš da ja to linearno prikažem na jednoj velikoj mapi? Nemoguće je tako nešto napraviti, a da se čovjek može snaći ili da ima uvid u sve na jedan pogled, jer bi mapa trebala biti u kvadratnim metrima krcata malim sferama.
Zanimljivo je pokušati skicirati pojedina područja shodno tom sanjačkom sjećanju i osjećaju u kojem često izrone sjećanja na snove koje smo zaboravili ili davno sanjali, jednako kao što u snu naiđemo na područje u kojemu smo 100 put bili, a na javi ga se ne sjećamo.


Da, naravno da se linearno ne može prikazati, a to svakako nije ni cilj. Ja sam recimo jučer sanjao san u kojem sam imao uvid u dvije sfere istovremeno, zanimljiv položaj iz kojeg sam u snu imao snažne valove sjećanja obiju sfera istovremeno kao i tranzite kojima sam putovao između njih u mnoštvu snova iz različitih perioda. Ovo se ne dešava često, ali kada se desi - onda skužiš cijelu poantu mapiranja Very Happy. To je to - buđenje memorije, odnosno poticanje na sjećanje samo sa boravkom u sferi u kojoj smo bili više puta (kao kada don Juan kaže Kastanedi da je dovoljno samo boraviti u svijetu anorganskih bića da bi pokupio nešto njihove energije). S praksom, ti osjećaji postaju sve snažniji, sjećanja sve veća - kao da se toj konkretnoj sferi povećava volumen postojanosti i to upravo sa ovim valovima memorije koji se bude, jer šire volumen tog područja! Odjednom sam imao puteve i staze kojima sam dolazio do te dvije sfere, poglede sa više strana, skrivena mjesta koja sam potpuno zaboravio se ponovno pokazuju itd. Sve ovo je u tom valu automatski prizvano kao i tranziti što su me do tu doveli, dakle i sfere što su prethodili ovima iz tih istih prastarih snova.

Caka je u tome da ja sve ovo imam sada zauvijek "probuđeno", jer to drma i u tonalu dok mapiram te dvije sfere (samo njih, ne treba crtati one probuđene - ove su triger), a osjećaj ostaje i kasnije samo sa jednim pogledom na te dvije sfere of jučer! Ovakve stvari je moguće pobuditi i pogledom na veliku, globalnu mapu (kao ona moja Corelova) jer se tome osvjedočim svaki put kad je pogledam Very Happy. Naravno, prošetam po mapi, moram malo i povećati poneka podrućja, nije to samo blic pogled, ali to radi. Isto tako, energetski snažne sfere kao ove moje dvije ćemo sigurno posebno naglasiti jer znamo za njih, staviti ćemo neki znakić da su posebne na globalnoj mapi za buduće "poglede", lol Very Happy
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyuto 14 ruj 2010 - 17:00

Svi su ti layeri isti u svim programima, kad jednog savladaš, znaš ih sve, osim što u Photoshopu imaš još i manipulacije i transparencije s layerima. Mislim da ću i ja morati osigurati mapu za NO NAME sfere, jer ih znam imati, tj. ne mogu se odlučiti gdje bi ih točno stavio, jer sadrže elemente više mjesta, npr kao što sam danas imao jedan dio grada.
Inače, kako si se vratio iz sna i kako smo počeli opet piskarati, odmah mi se to odrazilo na snove, bolje ide u zajedničkom radu, s tim da je još bolje kad imaš nekog ravnopravnog za istraživanje.
Mogli bi srediti te svoje mape u dogledno vrijeme pa da krenemo lagano s nekim analizama i da vidimo što imamo nakon svih tih godina. a sam danas u snu osjetio dosta veliku kontrolu i svjesnost, iako nisam bio skroz lucidan, niti mi se dalo biti. U isto vrijeme sam se čuo kako spavam (hrčem), letio u snu i razgledavao trg do u detalje i uspoređivao ono što vidim sa sjećanjima iz prošlih snova, kako bih mogao doista dokazati da viđena cjelina odgovara nakupini sfera na mapi...
S obzirom da spavam 5-6 sati dnevno i da me dijete budi plakanjem po 4 puta tokom noći, zadovoljan sam svojim mogućnostima i svakodnevnim sanjanjem, a dobar dio toga zahvaljujem mapiranju snova. Zato sam malo zapustio mehanizme lucidnosti i bildanje RC-ova. Naravno, tu je i meditacija tokom dana bez koje nema puno napretka...
Omiljena mi je zanimacija uvečer pred spavanje leći u krevet i početi se sjećati različitih snova i šetati snovima od cca 30 godina i više, još iz djetinjstva. Često onda izleti neki krajolik u kojemu sam često bio i koji se tokom godina mijenjao u snovima kako sam ja rastao. Jednako tako mi se vraćaju i sjećanja u vidu detalja koje prate emocije, npr. sjetim se kako je mirišao gornji grad ili moj kvart u Zagrebu krajem 70-tih i kao da osjetim da se krećem tim kvartom i da je sve još tu. U biti jako čudno, jer osjećam da skoro vrijeme nije prošlo. To su neke stvari koje sam primjetio da su se razvile u meni ovih nekoliko godina mapiranja, osim što imam osjećaj da sam ušao malo dublje u pronicljivost trenutka ili okoline oko sebe. Možda je to i rezultat rada s ljudima...
U svakom slučaju, dođe neka kriza ljenosti (uglavnom kod vječnog precrtavanja mapa u drugi tool), nakon koje opet krenem i iznenadim se kako je divno imati sjećanje na taj drugi svijet. Šteta što se klinci ne bave tim, a ne kompjuterskim igricama - u svako bi slučaju bili pametniji.
Fascinantna je ta svijest i njene mogućnosti. Što se više igram s ovim mapiranjima i sanjanjem to više dobivam uvid u beskonačnost ljudske gluposti kojom sam okružen. Nekako mi se sve izrelativiziralo, sve mi je smješno, tj. ne vidim toliku vrijednost u stvarima za koje će ljudi potrošiti energije pa i život. A da ne pričam da se ponekad osjećam kao dijete, sjećaš se kako smo se osjećali kao mala djeca, nekako potpuno, bez obzira što se dešavalo oko nas...

Ajd, prijatelju, čujemo se, idem izmapirati današnje snove,a kasnije me čeka ogromni rad na raspoređivanju sfera po mapi, valjda 10 put...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Anneiya

Anneiya


Broj postova : 7
Registration date : 09.08.2008

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyned 8 tra 2012 - 21:04

ok, živi smo.
tu smo. DH-iramo. (između ostaloga ')" class="postlink" target="_blank" rel="nofollow">Wink)



ostavila sam još prije više od godinu i pol dana sve PC metode, osim Dnevnika (koji sam tada još uvijek bilježila u PC, više ne [tko zna, možda jednog lijepog dana kad ne budem imala nešto drugo sve prepišem]).

olovka i papir. to mi je metoda. (metoda kojom sam započela, metoda kojoj sam se vratila).

mapa je u glavi. [naravno, ima i ona "skicirana" na papiru - tek kao "predmapa" i/ili da se stvari u glavi pokrenu]

na papirima sfere, opisi sna [i eventualnih asocijacija, primisli, komentara], nekakav kratak naziv, datiranje.

pomoćna mapa (mapa na papiru) sadrži datum (to je kao "broj sna") i naziv [datum je tek za ako će se ponovno pročitati Dnevnik i poraditi na nizu snova radi tranzita] i isključivo je "regionalna" ili "zonalna". sve ostalo je u glavi.

za rad s mapom mora biti u glavi. rečeno uobičajenim riječnikom. zapamćeno.

za bavljenje (proučavanje, i sl.) tranzita - treba više snova u nizu - znači svi isto datirani. iako, nisam se tim dijelom još pozabavila.


budući da sam sad u "novom" setu ne-rada s mapiranjem i mapom NE uzimam "staru" mapu još uopće niti pokušavam nešto u nju uklopiti.
idem kao iz početka, ignorirajući sve ranije zabilježene snove i fokusiram se na osnovno: bilježenje novih snova, crtanje.

to je period koji traje dok ne izvru uz san - zalijepljena - prisjećanja starih lokacija [to je metoda]. (jedan takav se baš dogodio preksinoć) --- nema force, stvari se moraju same otvoriti... i idu svojim tempom.
iako imam u predsvijesti detalje stare mape, lokacije, povezane sfere u regije - rekoh: u predsvijesti su tj. ignoriram ih dok god se ne otvori taj dio mape za rad s njim.

sada prisjećanje snova uključuje i prisjećanje tj. izvlačenje tih već mapiranih snova i nekih nikad još ne mapiranih. naravno, onaj san koji je mapiran se ne crta iznova - tu je, ima svoje mjesto na mapi... novo-svježe-posve-prisjećene snove naravno da crtam jer ih se prisjećam po prvi put.

možda je "bed" raditi uz prekide, ali svaki DH zna - usponi i padovi. u usponima se dobije "dotok energije" koji se potroši na "ono na šta treba biti potrošen ili uložen" - što se svodi na bakćanje sa "sigurnosno-represivnim strukturama", ALI I ugniježđivanje novih doživljajnih i spoznajnih elemenata. [ali to je o efektima o čemu možda nekom drugom prilikom]. razumljivim riječnikom, rekli bi neki: otrpljivanje čišćenja, pročišćavanja i trijebljenja tekutova uz duranje novostečenih ugodnosti za plijevljenja i zalijevanja novozasijanog ["netko" ga je zasijao] sjemenja.

uglavnom - glede teme: olovka i papir. isključivo.

Citat :
Početna mapa bi trebala sadržavati samo klikibilne "vodiče"-linkove na sliku sna (i tekst) a ne samu sliku sna jer je takav kocnept prostorno vrlo ograničen. Ti klkibilni vodiči bi jednostavno bili neki geometrijski objekt (tačka, krug, pravouganoik) pozicioniran na odgovarajuće mjesto u mapi sna.

ha! tako su i ruski DH napravili [kao "beta"] programčić na ruskom koji se zove "First Gate" i upravo tako funkcionira. (naravno, ne koristim ga) to je otprilike to što si predložio, samo je vrlo "crude" i nema dostatne linkabilne opcije poput dodatnih pop-upova i sl što bi bilo tamo vrlo korisno.
ali stvar je kao što svi već znaju - mapa je "trik" za nešto drugo. i mapiranje je trik za nešto drugo. i rad s mapom je trik za nešto drugo.
u kojoj mjeri će nam se dijelovi mapa poklapati (kolektivno) ili ne - irelevantno je, jer nije cilj DH da se mapira kolektivna ljudska svijest, već da se upoznajući neke zakutke (što je trik mapiranja) u glavi stvori dovoljno velika "rupa" ili pukotina osviještene snovitosti koja će polako ali sigurno kao što tiha voda brege roni donijeti nezamislivo u spoznajnu mogućnost i sposobnost doživljavanja vanserijskih stvari. između ostalog. kao npr. uklopiti tu snovitu pukotinu sa svakodnevnom javom. što je jedan od relevantnih ciljeva DH: spajanje prve i druge pažnje. [ali to je već o efektima, što rekoh da neću ovdje]

CRTANJE SFERA:
olovka i papir. kemijska i papirnata maramica. flomaster i iskidak iz bloka. bilo kakvo pisalo i druga strana računa. totalno je irelevantno.
to su sve ionako priručne stvari, alatke za bilježenje i pomoć (=podsjetnik ako je potrebno) pri a) ponovnom "odvrtanju" samog sna [nesanjanje] i b) kasnijem uklapanju u ono što zovemo mapa - združene ili raštrkane - svakako: nekako raspoređene sfere na jednom mjestu ili na par "regionalnih" mjesta.

stvar je u tome da se taj aspekt nekako odradi, što brže, jednostavnije, praktičnije - to bolje. i njegova mala i prva svrhica je prethodno rečeno (i drugdje već gomilu puta rečeno od drugih ovdje cijenjenih kolega) - da se sanjanju - [] - da dužno mjesto u segmentu opažanja svijesti. silueta je to lijepo verbalizirao [pod temom baš o Efektima (ako se ne varam, a možda i ovdje ranije)], neću pokušavati oko njegovih razumljivih i suvislih riječi.


MAPIRANJE
uklapanje sfera u mapu
A) to je već par listova npr. A4 papira i funkcionira isključivo "regionalno" za uočene regije/šira područja znana i neznana.
kako to izgleda praktično?
dio grada npr. ima nekoliko desetaka proširenih ili jedna-do-druge, ali nepovezanih sfera za koje se "zna" da tu spadaju - tu negdje [ali npr. nedostaje "tranzit" ili povezna sfera]. [nije bed, jer se sfere tek zapisuju kao naziv ili datum, a sam izgled sfere je u glavi]
vrlo zanimljivi efekti izviru radom s dijelovima mape za koje postoje znane korespondencije u javi. tu se P1 i P2 imaju "rašta sudarati" tj. spajati. i tu se stvara pukotina...
B) zbirna mapa - ako će se crtati - to zaista izgleda kao "dječji crtež" [a može i ulje na platnu... ;-)] bez i jedne sfere, već samo ucrtani glavni orijentiri: šuma, rijeka, more, grad, selo/a, auto-cesta, pruga, ili tek "zona" ovoga ili onoga.

sve to u ruci olovkom na papirima. i moram priznati da ne zauzima puno mjesta, niti se čovjek pita kako da nešto izvede u programu. jedini problem je: nisam neki talentirani crtač.
ali kao što rekoh: mapa je ionako u glavi.

to je bila metodologija mapiranja pri prošlom ovom setu 2011.
ovaj sadašnji set ima sličnu metodologiju. ali, kao što rekoh, tek je na početku... i više o tome poslije ili ne.


pozdrav
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyned 15 tra 2012 - 0:05

Pozdrav,

nismo se dugo čuli. Mislio sam da smo svi mrtvi, ali neki moji prijatelji bi rekli da smo u "tišini".

Što se tiče ne-rada kako ga ti zoveš ili odsustva voljne aktivnosti u mapiranju snova, smatram da je to normalna faza. Zapravo, aktivnost nikad nije linearna i stalna kao što ni drvo ne raste cijelo vrijeme. Taj nerad je nužan za neku vrstu prirodnog fokusiranja i čišćenja, pa čak "skidanja stare kože". Ne forsiram niti rad niti nerad, ali ono što sam primjetio, da jednom kad dublje uđeš u svijet mapiranja snova, da ga ne možeš izgubiti.
Iako već mjesecima stagniram na praktičnom radu po pitanju mapiranja, sanjam i dalje svaki dan jednako kao da i vježbam. Počeo sam proučavati neki svoj napredni oblik mapiranje kojeg bi nazvao "mentalno mapiranje", tj. da sanjani san vrlo dobro osvijestim s obzirom na njegovu emocionalnu notu i da se striktno fokusiram na njegovo mjesto gdje pripada na mapi (već imam poprilično detaljno razvijenu mapu i nije mi teško pozicionirati san). Zatim se danima mentalno vraćam na san i "utiskujem" ga mentalno u sjećanje. Čak ako i zaboravim san, mogu ga se vrlo lako podsjetiti ukoliko se podsjetim "arome" područja kojemu pripada i onda mapa tog područja postaje živa u meni poput paralelnog svijeta. Jednako se prisjećam i snova koje sam sanjao prije možda 30 godina. Drugim riječima, i dalje volja igra glavnu ulogu u cijeloj stvari, a sve ostalo je sekundarno.
Inače, već dvije godine radim novu mapu, više zbog vlastite pedantnosti nego li zbog potrebe i ne znam kad ću je imati gotovu.
Trenutno sam u fazi povišene kreativnosti gdje me sve živo interesira i gdje moram stvarati na svim poljima: počeo sam raditi elektronsku glazbu, video i fotografiju, idem na satove crtanja olovkom, pastelom i akvarelom, pišem izuzetno kompleksan doktorat itd. Ponekad si mislim da bi to mogla biti zamka koja me udaljuje od daljnjeg rada na snovima, jer spavam dnevno od 5-6 sati, taman onoliko koliko je potrebno da se minimalno odmorim. Sve ostalo je kreativnost, obaveze i rad. Čak ako i premalo spavam i dalje sam odmoran i dnevno se sjećam bar jednog sna, čak i kad ne želim sanjati niti se opterećivati tim područjem.
Interesantno je kako smovi rade i dalje mimo mojeg praktičnog rada na njima i uvijek me to fascinira. Također, tvrdim da ovakav rad na snovima kao što je mapiranje otvara doista neki kanal između imaginacije i racionalnog uma (lijeve i desne polutke) i da se dolazi do određenih suptilnih stvari koje je teško opisati, a odgovarale bi pojmu svijest. Da ne pričam da mi sjećanje izvrsno radi, čak i na najsitnije detalje iz djetinjstva. Ponekad mogu dokučiti kompletan osjećaj nekog davnog događaja sa svim bojama i ostalim osjetima. Teško je "običnom" čovjeku objašnjavati ove stvari jer s vremenom one postaju previše profinjene za logiku i racio pa je najbolje ne zanositi se opisima. I doista, lucidno sanjanje je samo grebanje po površini, međutim, dugogodišnji rad na mapiranju je itekako jaki alat za poniranje u vlastiti um ili što to već je. U svakom slučaju, onaj koji dovoljno uroni u to, znati će o čemu pišem, a ostali si nikad to neće moći predočiti a kamo li shvatiti.
I dalje smatram da u cijeloj stvari nešto fali i da to što fali bi mogla biti Jungova "aktivna imaginacija" primjenjena na mapirane prostore snova i taj svijet općenito. Primjetio sam da kod takvih aktivnosti snovi postaju vrlo živi i cjeloviti, da ne kažem čarobni, ali uvijek u nama postoji neki vrag koji nas sputava i odvlači od onoga što bismo najviše voljeli raditi u životu... pa to ostavljamo za kraj ili za neko vrijeme koje nikako da dosegnemo... vjerojatno zato je i zamišljeno da je najbolje raditi u grupama pa jedan drugog članovi guraju u praksu i rad, jer najteže je raditi sam.

eto toliko od mene po ovoj temi. idemo dalje pa makar s lijepim željama...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
100one




Broj postova : 3
Age : 45
Location : Čakovec
Registration date : 15.12.2010

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyuto 24 srp 2012 - 14:42

Gordan je napisao/la:
Pozdrav,

nismo se dugo čuli. Mislio sam da smo svi mrtvi, ali neki moji prijatelji bi rekli da smo u "tišini".

... vjerojatno zato je i zamišljeno da je najbolje raditi u grupama pa jedan drugog članovi guraju u praksu i rad, jer najteže je raditi sam.

eto toliko od mene po ovoj temi. idemo dalje pa makar s lijepim željama...

Definitivno dugo nisam bio aktivan na forumu, ali pogledam tu i tamo sto se pise Smile, pa ponekad i procitam stare textove i postove...

Kao das me nesto odvuklo od tolike zelje za sanjanjem (sigurno nisam imao lucidan san 2-3 mjeseca), i jednostavno nekako smetnem s uma, zaboravim onu predanost koju sam imao za postizanjem lucidnosti svaku vecer... Ali nekao se uvijek varacam, prelistavam stare snove citam, crtam... Također me poslovne obaveze i lagani stres odvajaju od toga, ali nadam se da necu posustat... Trazit cu sam svoj smisao u tome, jer je stvarno previse tekstova i svega na internetu... Meni isto nekako najlakse nacrtat san na papir, malo ga opisat, ili mozda cak snimit na mob. diktafon... pa poslije nacrtat. Kada citam te zabiljeske, lako mi se stvara mapa u glavi, koja ostaje tamo neko vrijeme...
Eto kao sto je netko vec gore opisao, osjecam se kao da opet ispocetka krecem, sanjat isti san....

Lijep Pozdrav svim DHC-ima
[Vrh] Go down
http://www.mprojekt.hr
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptysri 25 srp 2012 - 19:18

Evo i mene! Možda bismo trebali malo živnuti forum, bez obzira jeli se radi na mapiranju ili pauzira? U vrijeme pauza se mogu pisati druge stvari vezane uz sanjanje, proširenu svijest, pa čak druge prakse poput meditacija,
nekih vježbi poput yoge ili tai-chia, whatever!
Inače, i ja sam ponovno započeo sa crtanjem sfera nedavno! Moram priznati da se uvijek vračam mapiranju, jer bilo što drugo da probam (a probao sam dosta toga) mi nije niti blizu energično niti privlačno kao mapiranje. Ovo me jednostavno nakon određenog vremena pauze počne vući i privlačiti nekom čudnom snagom! Međutim, intelekt se uplete i počne odupirati, boriti se protiv. Ipak, kada se prepustim, mapiranje se uredno nastavlja kao da nikada nije ni bilo prekida. No, nedavno, prije koji tjedan sam imao istu takvu privlačnost, zov da se vratim mapiranju, no, "razum" je to odbijao izvlačeći stara opravdanja iz ladice. Ipak, imao sam jedan zanimljiv "san"
koji je definitivno razorio te otpore: da skratim, sanjao sam da me proganjaju nekakvi alieni, bića koja nisam mogao jasno niti vidjeti niti definirati, ali su bili opaki! Dakle, bježao sam od tih aliena kao lud, strah je bio ogroman. Letim tako prema nekoj kući na obali, a alien je odmah iza mene, ne mogu mu nikako pobjeći - što brže
letim to je ovaj bliže. Uletim u tu kuću, u neku prostoriju, a za mnom sada više tih bića koje i dalje nisam jasno mogao vidjeti iako su bili u istoj prostoriji ispred mene (tamne siluete). Tada sam otkrio da sam u klopci, da ne mogu pobjeći i uhvati me panika! Međutim, netom prije nego li sam se probudio imao sam užasavajuću spoznaju: skužio sam da još jedno, veće biće ili entitet orkestira cijeli ovaj san - cijela kreacija, zajedno sa prizorima kuća, mora, pejzaža, alieni - sve je to proizvod nekog trećeg entiteta u cilju pobuđivanja straha kod mene (snažnih emocija) kako bi se hranio s njima. Odmah tada sam otvorio oči i ostao zabezeknut, ne samo spoznajom, nego i stvarnošću ove mogućnosti! Zapanjujuća je bila i sigurnost uvida o orkestriranoj projekciji "sna" čiji sam bio pijun. Hoču reći, do sada sam se bavio pretpostavkom da 'Neda i DH pišu zanimljive priče, no, nakon ovoga stvari postaju zanimljivije .
Odmah tu na krevetu rekoh: e, fuck it, vraćam se na mapiranje, dosta je bilo zajebancije!
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyčet 26 srp 2012 - 10:46

Da,mapiranje kao i svaka druga praksa koja želi mijenjati "sistem" se nikad ne odvija kontinuirano, jednako kao i borbe u ratovima: prvo si poletan i "osvajaš", međutim kad um, a pogotovo razumski aparat osjeti da ga želiš zaobići (hakirati, promijeniti, proširiti), pokreće primitivni aparat uma kojeg ja nazivam "unutrašnji saboter" i tada počinju laskanja vlastitim slabostima, odgađanja, lijenost, filozofiranje, prekidanje kontinuiteta itd. Uglavnom, za kontinuitet je potrebna jaka volja, a to nije napor, već suprotno: svijest o cjelokupnoj situaciji u kojoj se nalazimo i daljnja afirmacija - rad. Budući da se praksom mijenjamo, svijest dolazi sa zakašnjenjem i tad se stvori period stagnacije. Zato svaka takva praksa ima svoje aktivne i pasivne faze i po meni je svaka važna.
Uglavnom, osobno zapnem uvijek na nekoj apstraktnoj funkciji, npr. našao sam novi alat i s njim napravio mape skoro do kraja, treba mi još par dana rada da ih sredim, ali to je na čekanju zbog perfekcionizma. S druge strane, bavljenje snovima mi je jako otvorilo pipu kreativnosti, želje i mašte pa sam u međuvremenu svladao alate za montažu videa, stvaranje i studijsku produkciju glazbe, fotografiju, uhvatio sam se složenog doktorata ... a stvar ide i dalje svakim trenom sve dalje i potpuno mi je jasno da je ta kreativnost "puštena" od strane uma, samo da me zaustavi u mojem kontinuiranom radu. Međutim, stvar je toliko zanimljiva da joj se teško oduprijeti i čekam da sazrije u meni i da se vratim na pravi rad.
S druge strane, na tragu sam "onoga što fali u DH priči": mapiranje je relativno pasivna stvar i fali cijelo jedno područje koje bi služilo za aktivno uključivanje u područje gdje nastaju snovi. Kako nema ruskih uputstava po tom pitanju, uhvatio sam se Jungove aktivne imaginacije koju su cijelo vrijeme koristili i alkemičari u svojem svakodnevnom radu... zato su im grimoari i manuskripti tako "van razuma", puni simbolike i nedorečenosti...
Sve u svemu, puno posla sa samim sobom... nema druge, nego ti to mora biti stil života, a ne zabava. Zato sam jako rezerviran kod "napaljenih" i ushićenih početnika koji obećavaju brda i doline, a utrnu za par mjeseci ili tjedana. Zato je ovaj forum i koncipiran tako da na njega ne dolazi svakakva ekipa, već oni koji su kroz mjesece pokazali minimum volje, istrajnosti i rada, a takvih je nažalost ispod 5%, čak i manje... puno sam naučio o ljudima i njihovim (radnim) navikama dopisivajući se se s interesentima, a da ne pričam da mi je postalo jasno kako radi kolektivni um prosjeka, koliko je indoktriniran i koliko su ljudi nemoćni maknuti se iz početne pozicije u koju su postavljeni odgojem, a ograničeni društvenim očekivanjem i raspršenim fokusom svijesti...

Nego, što predlažeš za početak? Imaš li kakvu ideju... i tako se knjiga svela na dva slova...
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
silueta

silueta


Broj postova : 55
Registration date : 13.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptyčet 26 srp 2012 - 18:25

Pozdrav,

Pa možda bismo mogli biti malo spontaniji, recimo, otvoriti na forumu par topika tipa youtube linkovi, media, textovi, priče i slično, pa vidjeti gdje nas to nosi, ima li se volje i slično. Sada su godišnji odmori, nema ekipe, ali tamo u 9. mjesecu, možda i živne, lol Very Happy .

S druge strane, na tragu sam "onoga što fali u DH priči": mapiranje je relativno pasivna stvar i fali cijelo jedno područje koje bi služilo za aktivno uključivanje u područje gdje nastaju snovi. Kako nema ruskih uputstava po tom pitanju, uhvatio sam se Jungove aktivne imaginacije koju su cijelo vrijeme koristili i alkemičari u svojem svakodnevnom radu... zato su im grimoari i manuskripti tako "van razuma", puni simbolike i nedorečenosti...

Jedno vrijeme sa se bavio s ovim (nisam siguran je li to misliš pod aktivnom imaginacijom), ali po sistemu Bruce Moena ( http://mediamagazin.info/putovanje-due/putovanje-do-znanja-o-zivotu-poslije-smrti.html ) sam malo istraživao aktivnu imaginaciju:

http://afterlife-knowledge.com/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?num=1292886666

http://afterlife-knowledge.com/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?num=1294878574/0#0

Ovdje koristiš elemente imaginacije kao polazne točke za... recimo putovanje po sferama tih elemenata koji se razvijaju u neke druge sfere (kao u lucidnom snu) dok ti pokušavaš izvuči određene podatke koje ti trebaju kako bi obavio zadatak do kraja (u ovom slučaju "izvlačenje" duša koji su zapeli u nekim od Fokusa). Glavna caka je u kako Moen kaže, balansiranju Tumača i Opažača, odnosno, dvije interpretacije novonastale "stvarnosti i njenih obilježja" koje ti određuju daljnji napredak. Npr., kad naletiš na neke elemente u viziji koje je primijetio Opažač, ne smiješ dozvoliti Tumaču da ih pretjerano interpretira iz ladica sjećanja, jer ovaj po difoltu želi prepoznati stvar, pod bilo koju cijenu dati mu formu i oblik, na kraju i ime. Ako ipak, dozvoliš Opažaču da dominira u percepciji predmeta, te potišneš Tumača onda dobiješ "san", to jest zaborav, jer je apstrakcija objekta izgubljena ili jednostavno nemoguća za zapamtiti.
No, eto kada se uspije ova dva izbalansirati mogu se dobiti zanimljivi rezultati koje je moguće i verificirati, a isto tako i grupni radovi gdje dvije ili više osoba mogu dijeliti istu imaginarnu sliku te dalje razvijati zajedničku sferu u nešto drugo. Robert Monroe je postavio temelje ovoj praksi, Moen je samo dao svoj pečat, vrlo zanimljivu nijansu za one "koji ne mogu imati OBE ili astralne projekcije".
[Vrh] Go down
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 27 srp 2012 - 11:40

Aktivna imaginacija je postupak kojim je C.G.Jung nazvao dubinsko poniranje u ono što se naziva um ili svijest, a on je kolektivnim imenom to zvao psiha. Uglavnom to graniči ili je isto što i astralna projekcija, jedino što pod pojmom astralna projekcija se podrazumjeva sve i svašta, pa ga ja volim izbjegavati. Uglavnom, započinje se umirivanjem i stišavanjem misli dok se mentalno polje ne očisti, a onda se "naelektrizira" nekom namjerom koja mora biti volja ili osjećaj, a nikako ne misao ili ideja! To je važno, jer inače zaglibiš u mentalnom trkeljanju sa samim sobom smatrajući da radiš veliku stvar. Dakle, želiš "osjetiti" ili dobiti odgovor od psihe što ona zapravo jest i počinješ pratiti fokusirano što se dešava kao odziv, bez da se utječe mislima ili željom na to. Jungovci preporučuju da je najbolje izbjegavati bilo kakvo navođenje ili želju, već samo promatrati s namjerom i nakon mjesec dana vizije/zvukovi/unutrašnji glas/osjećaj poprimaju određenu strukturu. Jung je to radio 14 godina povukavši se na Ženevsko jezero i tek je nedavno, kao rezultat, izdana njegova "Liber Novus" ili "Red Book" koja je zaslužna za cjelokupan njegov opus i znanje... njegove vizije su slične Crowleyevim enohijanskim putovanjima po etirima ili alkemijskim manuskriptima. Osobno sam to radio sa snovima (opisao sam ti jednom postupak reminiscencije) gdje se spustiš na razinu sna prisjećajući se osjećaja, slike i esencije nekog sna pa onda dopuštaš da te isto vodi dalje bez uplitanja. Naravno, stvar radi samo ako imašusmjerenu namjeru inače nema koristi. Kolega psihijatar imao je drugačiju tehniku: potpuno se napregnuo u težnji da zamisli kako se nalazi u mračnoj pećini u utrobi zemlje i pokušava intuitivno pronaći izlaz. Kad ga je nakon nekog vremena našao, onda je promatrao pejzaž u kojem se našao, a zatim je izrazio namjeru da želi vidjeti vodiča koji je obično životinja. Nakon toga je brijao s tim vodičom po tim sferama... što je graničilo sa stanjem svjesnog sna.
Ponekad nema slika već je riječ o unutrašnjem glasu ili češće o nekoj vrsti osjećaja-intuicije koju zatim naš blebetavi razum protumači skladno ili manje skladno u vidu riječi ili slika, a često i simbola. Zapravo, upravo taj osjećaj-intuicija je pravi komunikacijski jezik duše (isto kao i u snovima), a sve ovo ostalo je mental koji tumači i kojeg se treba paziti jer te uvijek navuče na tanak led da povjeruješ u "istinitost" onoga što ti servira.
Zato se ja držim uputa od "Starog" koji je govorio da koliko god putovali astralima i realno doživljavali sve te stvari, ne smijemo nikada postati žrtve tih ideja ili odraza vjerujući da su oni istina, već ih gledati kao iskustvo koje će nas gurnuti bliže ka neobjašnjivoj prirodi ljudske psihe i svjeta samog. Stoga nisam pobornik nikakvih istina koje proizlaze iz vizija i aktivne imaginacije tipa Kasiopejci, religijska uznesenja, viši svjetovi , putovanja u prošle živote i sl. Sve to naš super-kompjuter uobličava u malo drugačiju sliku sna, a ne realnosti. Ipak, kroz ove stvari može se dobiti uvid u strukturu uma i arhetipske postavke i života općenito. Što se nalazi iza te strukture arhetipova vjerojatno nećemo nikada znati jer je ta istina nekonceptualna ili nad-racionalna, pa se svaka riječ ili pokušaj objašnjavanja tog bezobličnog svodi na laž i iskrivljivanje. Zato netko to zove Bog, neki Izvor, a neki Ništa ili Tao. Budući da ja više naginjem na Zen nego na zapadni misticizam, koncept Boga ili bilo koji koncept kao krajnje točke mi je neprikladan tj. ne podržavam ga.
Drugim riječima, cijela stvar se temelji na direktnoj spoznaji i ne-pokušavanju tumačenja, jer taj Tumač je razum, a ono stvarno što ti jesi je zapravo onaj promatrač u tebi koji nije niti tijelo, niti misao, niti osjećaj. On je čisto prisustvo i nekad nisi siguran jesi li to ti ili nešto praiskonsko u tebi iz kojih je izrasla ta fleka uma koju nazivamo "ja".
Inače, izbjegavam sve što dolazi od američkih autora, jer su toliko zatrovani automarketingom, "fascinantnim istinama" i egotripom, da već dugo nisam naišao na ništa što smatram pametnim. Uglavnom se sve svodi na prepisivačinu iz joge, kabale i zen-a umotanu u vrle riječi i osobne sanjarije po mogućnosti naslonjene na neke legende, pogotovo kad je pitanje o snovima. Trenutno više kopam po istočnim ili ruskim dostignućima koja oni još uvijek puštaju na kapaljku, ali očito imaju realniji pristup, tj. imaju znanstveni pristup koji se fokusira više na praksu nego na tumačenja.
I još zaboravih, kod aktivne imaginacije, vrlo je važno da se "igramo" u sadašnjem trenutku s užitkom radoznalo kao mala djeca, neopterećeni očekivanjem. Dakle, "ozbiljni pristup" obično opet vodi u mental i trkeljanje uma. Postoji dobar test da li je AI napravljena dobro ili ne. Ako nije dobro napravljena, imat ćemo hrpu informacija kojima čak možemo biti fascinanto zasljepljeni, ali u osjećaju i samoj biti one nemaju težinu, tj. jednako kao da si gledao Batmana u kinu i sad si pod dojmom, ali već sutra ćeš znati da je sve to skupa samo još jedan plitki blockbuster. Međutim, ukoliko si je dobro napravio, ono što si dobio, tj. taj osjećaj koji se pojavio je cjelovit i imaš osjećaj kao da te je malo izgradio, kao da si cjelovitiji, dakle kao da je izvršena integracija. Osjećaš se nadahnut, iznenađen, vesel i lagan poput malog djeteta koje otkriva novi pješčanik u susjednom parku. To što dobivaš obično je izrečeno univerzalnim rječnikom, tj. daje neki vid univerzalnog znanja ili spoznaje poput nekog klika u svijesti kojim se pali još jedna lampica u tamnim podrumima duše i uma. Nekad ti nije jasno što taj glas hoće reći pa nakon nekog vremena kad pogledaš to što si zapisao, znaš se zaprepastiti... zato su AI koristili mistici i umjetnici za tzv. automatsko pisanje. Uglavnom, imaš nešto šturo o AI po internetu, ali praksom se najbolje dođe do prave tehnike. Jungovci ju često koriste za razgovore s likovima iz sna. Nakon par tjedana AI, snovi postaju plastičniji, dublji i "stvarniji", kao da ti se psiha otvara u komunikaciji. Međutim, kažem, treba paziti da ne zaglibimo u vjeri i da ne "popušimo" sav taj doživljaj kao istinu.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
100one




Broj postova : 3
Age : 45
Location : Čakovec
Registration date : 15.12.2010

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 27 srp 2012 - 12:08

Iskreno...

I ja dok pratim sve te tekstove, knjige... Svaki opisuje svoja dostignuća na svoj način, ali sve se svodi na isto... I na kraju dolazim do toga da sam opet na početku Sad. Kao da me nešto namjerno vrti u kruug. Iskreno zadnje vrijeme sam proučavao Dream Hackere onu orginal stranicu "http://1dreamhacker.ru/" Ali iskreno ima previše materijala sa bi se dobro proučilo i možda i premalo objašnjenja za neke stvari... Jedno vrijeme me interesirao onaj njihov pasijans "Patience of Medici" proricanje sudbine... Ne znam zasto su se uopce tim bavili i sto su htjeli postici ??? Jos uvijek mi je to misterija... Ali zanimljiva stvar, kada se karte posloze...
A kroz godine vjezbanja i "ne vjezbanja" lucidnih snova, mislim da nikad nisam bio u astralu i sreo drugog sanjaca Sad, kako oni to opisuju. Citao sam cak da se u neku ekipu moglo tek uci tako da si morao sanjati piramidu i pokusati ju pomaknuti mislima. rezultat ili odgovor toga sna je bio password za ulaz u odabrani krug sanjaca...
Ima mijardu misterija i nepoznanica povezanih s snovima, jer baš sve ali baš sve je moguće čak i ono što ne postoji u našoj svijesti, ono što ne možemo ni zamisliti...
To mi je pričao demon u snu, koji je bio prerušen i izgledao kao moj otac. Kad sam mu rekao da sanjam i da znam da mi on nije tat, rekao je ok, ajmo malo sjest i pričat... Pričao mi je o snovima i nije uopče izgledao loš nego ljubazan i odgovarao mi na sva pitanja. Poslije tog sna sam se čak probudio nekako ispunjen energijom i sretan...
I želio sam napomenuti da mi pisanje po ovom forumu isto na neki način potiče lucidnost... Kao da ostaje u podsvijesti nešto što čitam ovdje i pišem..
Malo sam se ulijenio ili me neka unutarnja svijest malo maknula od lucidnosti i želje, ali nekako se opet vraćam, nadam se da ću ovaj put ustrajat i ostat... Ali moram priznati da je teško, jednostavno odlutam i smetnem s uma neke stvari...
Evo toliko od mene za danas Smile
[Vrh] Go down
http://www.mprojekt.hr
Gordan
Admin
Gordan


Broj postova : 160
Location : Croatia, Zagreb
Registration date : 12.12.2007

Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Emptypet 27 srp 2012 - 14:57

Sve je to za ljude, tako i ide put, kao da tražiš izlaz u labirintu. Što ce tiče Patience of Medici, Rusi ga koriste prvenstveno za oslikavanje lanaca sudbine, tj. s njim pokušavaju napraviti strukturu događaja za koju kažu da je također dio programa, te se stoga može predvidjeti daljnje odvijanje stvari po tom pitanju, jer ako upoznaš obrazac po kojem se dodvijaju stvari, onda je budućnost vrlo izvjesna ukoliko ne iskočiš iz tog lanca događaja (mislim da ga nazivaju DNA, ali nisam išao preduboko).
U svakom slučaju, I Ching je za mene puno uspješnija metoda "upravljanja" budućnošću i "predskazivanja". Ipak, trebalo bi malo pročeprkati po tim njihovim starim forumima i pročistiti materijal, jer kad kojekakvi zanesenjaci zasjednu na forume i kad počne orgijanje idejama i bujna mašta, onda gubiš nit koja je bit cijele stvari.
Naravno da rad na forumu potiče svijest u snovima iz jednostavnog razloga što se time kanalizira svijest prema tom području - jt. bilo kakvim radom i preokupacijom na području snova.
[Vrh] Go down
http://www.nia.hr
Sponsored content





Alati i načini mapiranja snova Empty
PostajNaslov: Re: Alati i načini mapiranja snova   Alati i načini mapiranja snova Empty

[Vrh] Go down
 
Alati i načini mapiranja snova
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.
 Similar topics
-
» Tehnike mapiranja snova
» Efekti mapiranja snova
» Mapa snova

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
DHC - DREAMHACKERS CROATIA :: DHC PRAKSA :: MAPIRANJE SNOVA-
Forum(o)Bir: